Hlavní jídla · Tipy a recenze · Základní recepty

CHŘEST – nákup, příprava, vaření, skladování, tipy i recepty

DSC03303a

Na konci (někdy už v půlce) dubna začíná sezóna chřestu, která trvá do konce června. Ještě v nedávných letech takřka neznámá plodina se dnes těší stále větší oblibě. Není divu, chřest je nejen velice chutná zelenina, ale má také mnoho blahodárných a léčivých účinků. A v neposlední řadě z něj vykouzlíte nespočet skvělých jídel. Chřestu jsou tři druhy – bílý, zelený a fialový, liší se od sebe způsobem pěstování, přípravy ke zpracování i chutí. Já vám povyprávím o chřestu bílém a zeleném, které jsou u nás běžně dostupné. A samozřejmě vás tu čeká i mnoho chřestových receptů.

U chřestu nejvíce záleží na čerstvosti, která se tady počítá dokonce v hodinách. Ano, chřest uvadá velice rychle. Nejideálnější je zakoupit jej přímo na farmě a ještě ten den zpracovat, což ale pro mnoho lidí není reálné. Každopádně snažte se chřest zpracovat co nejdříve od koupě, v lednici jej můžete uchovávat až týden, ve vlhké utěrce, ale i tak ztrácí svojí šťavnatost a sladkost. Právě z důvodu čerstvosti je lepší kupovat chřest od českých pěstitelů, v ČR je farma v Hostíně u Vojtkovic, avšak prapůvod chřestu u nás je v Ivančicích na Moravě, kde se ale už nepěstuje.

Jak poznat čerstvý chřest?

Hlavičky jsou zavřené, stonky o sebe vržou a při poklepu „zvoní“, jelikož nejsou ohebné, ale pevné a tvrdé, takže při ohnutí prasknou (zelený chřest může být lehce ohebný), konce nejsou nijak výrazně oschlé. Čerstvý chřest je křupavý, sladký a velmi šťavnatý.

DSC03336aPříprava chřestu

Bílý chřestje třeba jej před přípravou oloupat, resp. oškrábat škrabkou na brambory či škrabkou přímo na chřest a to cca 1 cm od hlavičky až dolů (slupky ani konce nevyhazujte, na konci článku se dozvíte proč). Hlavičky se nikdy neloupou ani u bílého, ani u zeleného chřestu. Bílý chřest má tvrdší, vláknitou slupku a pokud byste ho vařili neoloupaný, naruší vám tato vlákna požitek z jídla. Konec chřestu odkrojte, stačí 1 – 2 cm, ale záleží tu na čerstvosti chřestu, čím starší bude, tím je pak dřevnatější a je třeba ho odkrojit více.

Bílý chřest je jemnější. Roste zakrytý, by k němu nemohlo světlo a neprobíhala u něj fotosyntéza.

Zelený chřest – tenký a čerstvý není vůbec třeba loupat. U silnějších výhonků můžete oloupat spodní třetinu, případně dvě třetiny chřestu. Stejně jako u bílého se konce odkrajují, stačí 1 – 2 cm a i zde záleží na čerstvosti.

Hlavičky chřestu neloupejte nikdy, ani u bílého a ani u zeleného. Hlavičky jsou na chřestu ta největší delikatesa. Velkým mýtem je také odlamování konců chřestu, není to vůbec třeba a jen si tím chřest vyplýtváte. Stačí odkrojit 1 – 2 (případně 3) cm. Po odkrojení této dřevnaté části by z chřestu měla téct šťávička, pokud je čerstvý.Jak na základní vaření chřestu

Ideální je vařit chřest svázaný a ve vysokém hrnci, by mohly být pazochy (výhonky chřestu) ponořeny ve vodě a hlavičky měly nad vodou. Hlavičky totiž stačí jen udělat v páře. Pokud takový hrnec nemáte, snažte se alespoň mít hlavičky co nejméně (ideálně tedy vůbec) ponořené.

Chřestu stačí jen pár minut vaření, ale opět vše závisí na síle pazochů i čerstvosti. Zelený chřest vám postačí vařit 3 – 6 min v osolené vodě s kouskem másla. V případě silných pazochů i déle, zkuste vždy vidličkou – chřest se vaří jako tětoviny, tedy al dente. Po uvaření chřest zprudka zchlaďte v ledové vodě, by si zachoval svěží barvu, pokud ho tedy budete podávat rovnou takto uvařený a ne ihned.

Bílý chřest vařte 5 – 8 min a do vody přidejte i pár kapek citronové šťávy a krom soli i trošku cukru. Opět se vše odvíjí od čerstvosti, hned sklizený chřest je krásně sladký.

Kromě vaření ve vodě lze chřest také:

 • grilovat
 • restovat (ideálně na másle)
 • zapékat
 • konzumovat syrový, např.v salátech
 • nakládat

DSC03337aUchování chřestu

Chřest není vhodný pro dlouhodobější skladování. V ledničce vám ve vlhké utěrce vydrží max.týden (skladujte ho v nejchladnější části lednice). Na mrazení není vhodný vůbec, ale pokud už jej mrazit chcete, vždy zamražte tepelně opracovaný (blanšírovaný) chřest. Na delší uchování je vhodná konzervace, naložením do slaného láku.Kam všude lze chřest použít?

 • do risotta
 • do těstovin
 • do salátů
 • do klasických polévek
 • do krémových polévek
 • do slaného koláče či fritáty
 • do pesta
 • obalený v šunce/slanině a zapečený či obalovaný/ogrilovaný
 • zapékání se sýrem, brambory, zeleninou..

Asi nejznámější úprava chřestu je s holandskou omáčkou (jako příloha se hodí vařený nový brambor, ale výborné je to i jen tak 🙂 ). V tomto pokrmu báječně vynikne chuť chřestu navíc je to rychlovka z pár surovin.

received_10214894416067600-01a

Chřestové recepty (které samozřejmě budou nadále přibývat!)Léčivé účinky chřestu

 • snižuje vysoký krevní tlak
 • je bohatým zdrojem folátů a draslíku
 • obsahuje velké množství přírodních antioxidantů
 • obsahuje velké množství vitamínu C (hlavně zelený chřest)
 • má diuretické (močopudné) vlastnosti
 • obsahuje hodně vlákniny
 • rozpouští kyselinu močovou
 • zdroj kyseliny listové

DSC03346a

A na závěr ještě jeden tip!

Při zpracovávání chřestu nevyhazujte odřezané konce ani slupky, skvěle se dají využít na vývar. Můžete je použít jako základní vývar na chřestovou polévku (polévka tak bude mít bohatší chuť), ale i pokud chřestovou polévku nemáte v plánu, přihoďte ke slupkám a odřezkům kousek celeru, petržel, mrkev, cibuli, rajče a česnek (a klidně i libeček a petrželku) a uvařte si za svůj domácí vývar. S chřestovými odřezky má vývar naprosto epesní a nevšední chuť a hotovo máte za hodinku. A využít jej můžete i na přípravu chřestových pokrmů, ať už zmiňované polévky či risotta, které se bez vývaru neobejde. Pokud nechcete vývar dělat hned, ale později, uložte odřezky klidně do mrazáku.

 

 

 

 

 

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.