Hlavní jídla · Přílohy

Risotto s chřestem

Risotto s chřestem | reBarbora's kitchen

Risotto. Italská klasika, kterou si zamiluje i ten nejzarytější masožravec. Já jsem toho zářným příkladem :). Úžasně krémovému risottu se prostě nedá odolat.

Potřebujete na to speciální rýži, u nás nejběžnější Arborio, tu už seženete prakticky všude a nebo rýži Carnaroli. A pak taky potřebujete trpělivost při míchání, risotto musíte stále míchat, žádné odcházení k televizi.

Risotto jsem si zamilovala na první ochutnání a teď už jsem na něm doslova závislá. Moje nejoblíbenější kombinace je právě s chřestem, ale přidat můžete jakoukoliv zeleninu, houby, koření nebo třeba maso. Výborné je i samotné základní risotto – cibulka, vývar, máslo a parmazán.

Vývar musí být silný, protože právě ten dělá chuť. Volte vždy takový s čím budete risotto připravovat. Množství vývaru, které uvádím je orientační, jelikož závisí na tom, jak moc se bude odpařovat a jak moc bude rýže absorbovat.

Rýži na risotto neproplachujte, ať v ní zůstane co nejvíce škrobu. Hotové risotto má být krémové, čehož docílíte nejen tím škrobem, ale i přidáním másla a parmazánu. Rýže by měla být na skus, tak pozor, ať ji nerozvaříte.

Risotto se hodí jak jako hlavní jídlo, tak jako příloha. Já ho dělám převážně jako hlavní jídlo. A ještě jedno závěrečné pravidlo, servírujte a jezte ihned po uvaření, žádné pozdější ohřívání.

Tolik byla teorie a teď pojďme vařit 🙂

Náročnost: snadné až středně pokročilé
Čas: 20 min
Počet porcí: 4

Potřebujete:
500 g rýže Arborio nebo Carnaroli
1,5 l zeleninového vývaru
1 balení chřestu (můžete použít bílý i zelený, dle chuti)
1 jarní cibulku nebo šalotku a nebo pórek
100 ml suchého bílého vína (pokud nemáte, nevadí)
2 lžíce másla (jednu ihned a jednu na dokončení)
hrst parmazánu (množství dejte dle chuti)

Nejprve si očistěte chřest (slupky z bílého, odřezky ze zeleného můžete použít do vývaru). Bílý chřest oloupejte od hlavičky směrem dolů, zelený loupat nemusíte. Konce chřestu odkrojte jak u bílého, tak u zeleného, pokud máte chřest čerstvý, úplně stačí odkrojit 1 cm. Odkrojuje se pouze dřevnatá část, takže poznáte kolik máte odkrojit, když zaříznete nožem. Chřest nakrájejte na tak velké kousky jak je libo. Hlavičky dejte stranou, přijdou do risotta později než zbytek chřestu.

Vezměte si hlubší a širší pánev, takovou, z které se vám bude dobře odpařovat vývar a zároveň se vám v ní bude dobře míchat.

Na másle si zpěňte cibulku a poté na ní nasypte rýži a lehce orestujte, pořád míchejte (pozor, ať rýži nespálíte). Až se rýže zatáhne, nalijte víno. Rýže je v tuto chvíli hodně žíznivá, takže to dost zasyčí :). Víno nechte zcela odpařit. Stále míchejte.

Až budete mít víno zcela odpařené, přichází čas na vývar. Vývaru vždy nalijte pouze tolik, by byla všechna rýže ponořená. A míchejte :). Až se vývar odpaří, opět dolijte tak, by zůstala rýže ponořená a opět míchejte, toto opakujte až do uvaření rýže, (což trvá cca 20 minut). Hotovou rýži poznáte i tak, že už neabsorbuje vývar. Chřest do rýže přidejte cca po 15ti minutách, povařte ho tedy jen cca 5 minut, pokud máte širší a větší kousky, dejte ho po 10ti minutách a povařte ho 8 minut. Na poslední dvě minutky přidejte i hlavičky chřestu.

V momentě kdy je rýže hotová (na skus), stáhněte pánev ze zdroje tepla a do rýže vmíchejte lžíci másla a parmazán. Ihned podávejte.

Risotto s chřestem | reBarbora's kitchen               Risotto s chřestem | reBarbora's kitchen

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.