Na chřestový krém je výborný bílý i zelený chřest, já si nejvíc oblíbila polévku z chřestu bílého, pro jeho delikátní jemnost. A ve spojení s parmazánem je to naprostá dokonalost 🙂
Náročnost: snadné
Čas: 30 min
Přibližný počet porcí: 3
Potřebujete:
1 balení chřestu (400 g)
1 litr zeleninového nebo drůbežího vývaru
100 - 200 ml smetany ke šlehání
1 šalotku nebo jarní cibulku
1 stroužek česneku
nastrouhaný parmazán dle chuti + plátky na ozdobu
sůl, pepř
máslo (cca 1 - 2 lžíce)
Nejdříve si očistěte chřest a to tak, že odkrojíte konce, cca 1 – 2 cm, u čerstvého chřestu ten 1 cm úplně stačí a od hlavičky ho škrabkou oloupejte. U zeleného chřestu stačí odkrojit konce, loupat se nemusí. Pak si na másle dejte zesklovatět cibulku, přidejte česnek a lehce orestujte, jen tak minutku – dvě, pak by česnek zhořkl. Přidejte vývar a očištěný chřest z kterého odkrojte hlavičky (na ty přijde čas později) . Povařte cca 20 minut a poté rozmixujte do hladkého krému. Polévku osolte, opepřete, přidejte smetanu a parmazán a ještě krátce povařte, cca 5 minut a pak na cca tři minutky přidejte povařit hlavičky chřestu. Těm stačí jen krátce, tak jsou nejlepší. Hlavička je z chřestu ta největší delikatesa a měla by zůstat pěkně křupavá.
K chřestovému krému se výborně hodí rozpečená bagetka potřená bylinkovým máslem a posypaná parmazánem.
TIP: odkrojené konce a slupky z chřestu můžete použít jako základ na vývar, a to nejen do této polévky, ale do jakékoliv. Z odkrojků chřestu je vývar výborný.
Dobrou chuť ♥
Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm