Nezařazené · Tipy a recenze

Velikonoce v čechách, Velikonoce u stolu

Za týden nám vrcholí Velikonoce a tak jsem k celému týdnu něco sepsala. V tomto velikonočním speciálu najdete opravdu hodně velikonočních receptů, tipy a moje zkušenosti na barvení a zdobení vajíček, informace o každém z velikonočních dní, co se jedlo/jí a spoustu dalšího. Tak přeji příjemné čtení a budu ráda, když mi dáte vědět, jak se vám tento velikonoční speciál líbí ♥

nature-3196876_960_720

Velikonoční období

Velikonoční období začíná vlastně už masopustem, který bývá v únoru a jeho začátek i konec se řídí právě Velikonocemi. Velikonoce nemají pevné datum a v západní křesťanské tradici připadají na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, tedy na měsíc březen či duben, 40 postních dní začíná od konce masopustu – popeleční středou.

Velikonoce to není jen neděle a pondělí, ale jde o takzvaný svatý týden, kdy každý den v týdnu má své jméno a své tradice.

Pomlázka
Pomlázka se kroutí,
je z vrbového proutí.
Přírodní síla
se v pomlázce skryla.
Proutky z mladé vrbičky,
na nich vlají pentličky,
ať zkrásní naše holčičky.

easter-eggs-1232929_960_720

Svatý týden / Pašijový týden

Květná neděle – Poslední postní neděle, začátek Svatého / Pašijového týdne.
Modré pondělí – Pondělí a úterý je hlavně den uklízecí.
Šedivé úterý

Škaredá / Sazometná středa – Krom toho, že se vymetají saze z komína a lidé se nemají mračit, tak jako v tento den Jidáš na svého bratra, dělá se na Škaredou středu škaredé jídlo. Nejčastěji to bývá trhanec nebo bramborák, který se schválně trochu natrhá, by byl škaredý. Také se večer pečou Jidáše, které se snídají na Zelený čtvrtek.
Zelený čtvrtek – Zelené jídlo by v tento den mělo zaručit zdraví. Udělejte si třeba špenátovou polévku, brokolicovou polévku, brokolicové placičky nebo třeba koláč se špenátem. Snídají se jidáše polité medem. Připravuje se také jídlo z luštěnin, jehož název se různí podle krajů, někde se mu říká kočičí tanec, někde pučálka a někde zase šumajstr.
Velký pátek – Na památku ukřižování Ježíše Krista se v tento den drží nejen smutek, ale také velmi přísný půst. Nejí se maso, pouze se může sníst ryba (jedla ji ale spíše vrchnost). Jí se pokrmy z brambor a luštěnin. Také by se nemělo hýbat se zemí, cokoliv půjčovat a nemělo by se prát. Velký pátek je také dnem, kdy se podle pověr dějí zázraky.
Bíla sobota – Končí postní období a vše se připravuje na neděli, protože ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých. Peče se chléb, nádivka, beránek a hlavně mazance. Pletou se pomlázky a začínají se zdobit vejce.
Boží hod velikonoční (neděle) – Jak již název napovídá, sobota patří hodování. Dejte si k obědu beránka jakože jehněčí maso a nebo sladkého. Právě jehněčí a jiné mladé maso jako telecí, apod. jsou pro Velikonoce typické. Ze sladkého by neměl na stole chybět mazanec, ať už klasický či tvarohový, v dnešní době právě nejvíce typický beránek a v některých krajích také boží milosti. Časté jsou i buchty. Zkrátka měl by být stůl plný všelijakých dobrot :).
Velikonoční / červené pondělí – Pomlázka nebo také koleda. Tady už asi netřeba nic dodávat. Zvyk, který má velkou tradici, od brzkého rána chodí chlapci za děvčaty s pomlázkou a za odměnu dostávají zdobená a malovaná vajíčka.

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný,
nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”

yellow-2643856_960_720

Zdobení vajíček

Zdobení vajíček je stejně jako pomlázka nejrozšířenější Velikonoční tradice. Vejce je symbol jara, plodnosti, úrody a vzkříšení.

Možností, jak ozdobit velikonoční vajíčko (kraslici) je nepřeberné množství. Velice známé je např. zdobení voskem. Už méně známé, resp. ne už tolik časté je drátkování nebo zdobení slámou. Mezi moderní metody patří třeba batikování, patchwork, ubrousková technika nebo také gravírování. Velice pracné, ale moc krásné je vejce ozdobené háčkováním.

 

Tip: Na vejce přiložte jakýkoliv list či kvítko, zabalte do silonové punčošky pořádně utáhněte a pak vložte do požadované barvy. Po vyjmutí vám na vajíčku zůstane bílý reliéf, který vypadá moc pěkně.

Přírodní barvení vajíček

Vejce se dříve barvila pouze přírodně. Dnes už se máloco z toho k barvení používá, avšak poslední dobou se k tomu stále více a více lidí navrací. U nás doma se odjaživa barví vajíčka slupkami z cibule, přesněji řečeno odvarem ze slupek. Vyzkoušela jsem ale i další možnosti a tady jsou moje postřehy. Vejce jsem vždy s danou surovinou vařila.

DSC05459a

Před barvením:

 • Do vody, v které budete barvit vejce, přidejte vždy k dané surovině i lžíci octa, zajistí vám to stálost barvy.
 • Vajíčka důkladně odmastěte, zajistí vám to rovnoměrnost barvy.
 • Vařte vejce přibližně 10 min, tak vám posléze vydrží co nejdéle.
 • Pokud nebudete spokojeni s odstínem, klidně vejce v odvaru nechce přes noc.

Červená/Růžová – K tomu by vám měla dopomoct červená řepa. Potřebujete ji ale hodně a i tak bude odstín slabší, nebo tedy já to tam měla. Další problém je, že barví spíše řepa syrová, takže je fajn řepou vejce jen potřít, např. okrojenou slupkou nebo rozkrojenou dužinou. Dobrý způsob také je řepu odšťavnit a ve šťávě nechat vejce pře noc ponořená.
Hnědá – Hnědé barvy nejlépe docílíte odvarem z cibulových slupek. Na ty je největší spoleh, co se přírodního barvení týče. Pokud budete mít odvar opravdu hodně silný (a nejlépe ze slupek z červené cibule), docílíte krásné červenohnědé barvy. Světle hnědou barvu by měla dát i káva, ale nezkoušela jsem, cibule je u nás držák :). Odvar by měl být studenější a vejce v něm nechte co nejdéle, ideálně přes noc a nebo v něm vejce rovnou uvařte, tak to děláme u nás doma.
Žlutá – Na žlutou se mi nejvíce osvědčila kurkuma. Dejte vrchovatou lžíci na cca půl litru vody a budete mít krásně žlutá vajíčka. Opět nechte vejce ve vývaru co nejdéle. Já vejce v kurkumě vařila, stejně jako v ostatních případech.
Modrá – Poměnkově modrou vám udělá paradoxně červené zelí, nakrájené na menší proužky. Stejně jako u červené řepy ho ale potřebujete větší množství. Taky by měly na modro obarvit vejce borůvky, to ale nemám vyzkoušeno. Nálev ze zelí by měl být vlažný a vejce v něm ponechte co nejdéle, ideálně přes noc. Já tedy opět vejce i se zelím vařila.
Zelená – Na zelenou barvu se vám hodí špenát a kopřivy. Opět jich ale potřebujete hodně, by vám barva na vajíčkách chytla a i tak nebude moc intenzivní. Přesněji řečeno, ani nepoznáte, že na nich nějaká zelená je. Lépe by měla barvit petržel, což nemám ale vyzkoušeno. Nedávno jsem taky narazila na to, že zelená se dá dobře udělat vykoupáním vejce v červeném zelí a pak ještě v kurkumě, paní měla z tohoto způsobu krásně jasně zelená vejce.

Tip: K vodě, ve které barvíte vajíčka, kápněte trošku octa – barva vám tak lépe chytne. A po obarvení vejce potřete tukem, ideálně kůží ze slaniny nebo sádlem, lze i máslem. Obé platí pro přírodní i nepřírodní barvení. 

A co znamenají barvy vajíček?

červená – barva krve, života a lásky. Dívky je dávají svému milému a dokazují mu tak svoji náklonnost.
modrá/fialová – je barvou naděje, čistoty a víry
zelená
 – symbol přírody a jara, vyjadřují oblíbenost a sympatie.
žlutá – symbolizuje slunce, bohatství a blahobyt, ale také odmítnutí, pokud tedy chlapec takové vajíčko dostane, znamená to, že ho dívka nechce.

Pani kmotra, slyšte chásku,
přicházíme na pomlázku,
opentlené žilky máme,
kdo nám nedá uhlídáme!
Pani kmotra, nemeškejte
barevná vajíčka dejte.

DSC05074a

 VELIKONOČNÍ RECEPTY 

Biskupský beránek v čokoládě – viz níže

Mrkvový dort

Velikonoční věnec z kynutého těsta

Mazanec

Tvarohový mazanec

Jidáše

Velikonoční perníčky

Velikonoční sušenky

Boží milosti

Odlehčený mrkváček

Hot cross buns – anglické mini mazanečky

French toast s ovocem a šlehačkou

Francouzské mini kuře se špenátovou nádivkou | reBarbora's kitchen

Jehněčí köfte s mátovým dipem

Mini kuřátko se špenátovou nádivkou

Telecí medailonky ve smetanové omáčce

Treska s hráškovým pyré

Polévka z medvědího česneku

Hrášková polévka

Špenátová polévka

Brokolicová polévka

Brokolicová pomazánka

Brokolicovokvětákové placičky

Velikonoční nádivka / hlavička

Špenátová nádivka

Vajíčková pomazánka s avokádem

Obložené (ruské vejce) – viz níže

Italský špenátový koláč

Buddha bowl

Mrkvičky z listového těsta se smetanovou náplní a bylinkami

Hrášková pomazánka

*NEPROKLIKÁVACÍ RECEPTY BUDOU DOPLNĚNY BĚHEM TOHOTO TÝDNE

DSC00225a.jpg

JAK ZUŽITKOVAT VAŘENÁ VEJCE

 • Z vařených vajíček mám osobně nejradši pomazánku a salát, ty miluju už od dětství. Recept na pomazánku je výše, na salát o pár řádek níže :).
 • Dalším způsobem, jak naložit s uvařenými vejci je např. zabalení do mletého masa a obalení v trojobalu, neboli skotské vejce.
 • U mletého masa ještě zůstanu. Krom skotských vajec si snadno můžete z mletého a vajec připravit sekanou. Stačí trocha soli, pepře a bylinek, do menší šišky sekané se vám vejdou tak dvě vajíčka, pěkně upěchujte, dejte péct a podávejte např. s kaší či zeleninou. Super oběd/večeře!
 • Znáte pizzu s vařenými vejci? Připravte si třeba takovou rychlo-variantu – plát listového těsta propíchejte vidličkou (nechce cca 1 cm okraj) a potřete kvalitním kečupem/hodně tučnou zakysankou/creme fraiche a poklaďte vším, co je libo, třeba šunku, sýr houby, rajčata.. Dejte péct na 200°C do zezlátnutí a po vytažení z trouby přidejte na koláč plátky či čtvrtka vajíček. Nakonec můžete ještě posypat rukolou. Úspěch zaručen!
 • Oloupaná celá vejce také můžete naložit do sladkokyselého nálevu.
 • Super budou vejce v různých salátech, ať už zeleninových nebo jen lehký salát z brambor, vajec a bylinek. Skvělá je kombinace s tuňákem, s kuřetem, zeleninou, i s těstovinami, k dochucení klidně dejte zálivku vinaigrette. Vaječný salát – viz. níže.
 • Vejce si rozumí i s aspikem – v kombinaci se šunkou a zeleninou aspikem zalít a nebo jako vaječnou tlačenku.
 • A nakonec taková moje malá vzpomínka na dětství – ruské vejce. Recept o pár řádků níže.

Tip: Výborně chutnají také vejce osmažená. Na troše
oleje (či másle s kapkou oleje) nebo ideálně ghíčka smažte
ze všech stran celá vejce a nebo je předem obalte v trojobalu
(nejlepší je místo strouhanky použít corn flakes).
Snězte jen tak a nebo si je přidejte k zeleninovému salátu, případně
jako přílohu k něčemu jinému :).

BONUSOVÉ RECEPTY

DSC05209a

Biskupský beránek v čokoládě podle prababičky

Náročnost: střední
Čas: cca 90 min
Počet porcí: 1 beránek

Potřebujete:
240 g hladké mouky (špaldová nebo obyč a nebo napůl)
100 g třtinového cukru (v původním receptu je 240 g cukru)
240 g změklého másla
6 vajíček – zvlášť žloutky a bílky
kůra z 1 citronu
50 g rozinek
50 g kandované kůry citrusů
100 g mixu oříšku (nasekané nebo celé, celých mužete dát 150 g)
*oříšky, kandované ovoce i rozinky si klidně uzpůsobte dle vlastních
chutí
Troubu si předehřejte na 170°C – 180°C

Máslo vyšlehejte s cukrem do bohaté a nadýchané světlé pěny. Zašlehejte do ní i žloutky. Bílky si vyšlehejte do pevného sněhu.

Lžíci mouky (nebo klidně víc, je-li potřeba) smíchejte s nasekanými oříšky, rozinkami a kandovaným ovocem. Všechnu ostatní mouku prosejte opatrně a postupně do máslové pěny. Nakonec zlehka do těsta vmíchejte pevný sníh z bílků.

Formu na beránka důkladně vymažte máslem a vysypte moukou. Nalijte těsto a dejte péct do předehřáté trouby na cca 40 – 50 min, propečenost zkoušejte špejlí, pokud vám vyjede suchá a nebude už na ni ulpívat těsto, je beránek hotový. Pokud bude beránek na povrchu už dostatečně zlatavý a uvnitř ještě hotový nebude, přikryjte formu alobalem.

Kočičí tanec

Kroupy cca 150 g
dále můžete přidat hrách, čočku, brambory.. stejné množství jako krup
2 – 3 stroužky česneku
sádlo
libovolně – bobkový list, oregáno, tymián..
sůl
čerstvě mletý pepř
Případně kousek slaniny na kostičky

Dle návodu uvařte kroupy (musí se nejprve předem namočit, stejně tak hrách). Uvařte i ostatní luštěniny, pokud je přidáváte, i brambory. Vařte v osolené vodě i s kořením/bylinkami. Cibuli na sádle orestujte do zlatov, přidejte prolisovaný česnek a promíchejte s uvařenými kroupami. Pokud vám hodně bude chybět maso, přidejte i slaninku, tu opečte společně s cibulkou. Ale původně toto je chudé jídlo, takže se slanina nedávala.

Vajíčkový salát

Vajíčka
Majonéza
Bílý jogurt na odlehčení (ale může být i samotná majonéza)
Kousek šunky (lze vynechat)
Hermelín
Nakládané okurky
Cibulka nebo šalotka
Můžete přidat i uvařené brambory, já je ale nedávám
(množství u ničeho schválně neuvádím, neb je zcela na každém, kolik
čeho si do salátu dá, záleží jen na vaší chuti)

Vše, co se krájí, nakrájejte na malé kostičky a promíchejte s majonézou a jogurtem (nebo jen majonézou nebo jen jogurtem. Dochuťte solí a pepřem a vychutnávejte s čerstvým pečivem :).

DSC01829a

Obložené (ruské vejce)

oblíbený salát – klidně i zeleninový
vajíčka (podélně rozpůlená)
šunka (lze vynechat či nahradit sýrem)
majonéza (lze nahradit bílým jogurtem či zakysankou)
zelenina – ať už čerstvá (rajčata, papriky..) nebo sterilovaná (okurky aj.)

Na dno misky dejte salát, na něj půlku vajíčka, vedle plátek šunky nebo sýru, klidně i obé. Na vejce dejte majonézu, přidejte zeleninu a můžete ještě posypat např. pažitkou. Podávejte s čerstvým pečivem nebo samotné.

IMG_20170103_150127a

Plněná vajíčka

Vajíčka podélně rozřízněte, žloutek smíchejte (nebo rozmixujte – dle použitých surovin) s tím, čím budete ochucovat a přidejte trošku majonézy či bílého jogurtu. Náplň dejte do cukrářského sáčku a nastříkejte zpět do lodiček z bílků.

K ochucení se hodí:

 • křen
 • dijon
 • ančovičky
 • rozmixovaná řepa
 • cibulka/česnek
 • pečený česnek
 • pesto
 • bylinky
 • strouhaný sýr – čedar/parmazán..
 • špenát
 • medvědí česnek
 • tuňák
 • losos
 • šunka
 • chřest

A mnoho dalších variací. Častá je k plnění i žloutková pěna – máslo, žloutky, hořčice a sůl se našlehají a naplní se bílky. Dozdobit můžete třeba kaviárem nebo uzeným lososem.

 

 

A NAKONEC PÁR PRANOSTIK 🙂

Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.

Velký pátek deštivý – dělá rok žíznivý.

Prší-li o velikonočním Hodu, bude v létě nouze o vodu.

Jasné počasí o Velikonocích – nastane léto o letnicích.

Je-li Zelený čtvrtek bílý, bude teplé léto.

 

A aby vás beránek víte co, tak pro vás mám i nadílku v podobě soutěže, těště se 🙂

Všem přeji krásné Velikonoce ♥ S láskou Bára

easter-675114_960_720

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.