Mazanec se společně s beránkem tradičně pekl na Bílou sobotu, jakožto obřadní pečivo. Tradičně se také na povrchu mazance dělával křížek, což má spojitost s ukřižováním Ježíše. Těsto je stejné jako na vánočku, tedy hutné a takové může kynout dvěmi způsoby – v teple a v chladu. Já jsem si kynutí v chladu oblíbila nejen z časových důvodů, ale také pro úžasnou výslednou chuť a v neposlední řadě a dlouho trvanlivost.
Kynutí v lednici tomuto těžkému těstu velmi prospěje, ideální je tedy těsto zadělat večer, přes noc nechat v lednici kynout, ráno nebo dopoledne vykynuté těsto vyndat, propracovat a dále postupovat stejně, jako u běžného kynutí. U kynutého těsta je velmi důležité jej opravdu důkladně propracovat, což klidně zabere čtvrt hodinky i více. Také je třeba dát pozor na překynutí, pokud překynulo ještě nevytvarované těsto (sou v něm bublinky, tak ho znovu propracujte, vytvarujte a nechte ještě na plechu finálně kynout.
Náročnost: střední až vyšší Čas: cca 3 h Počet porcí: 2 menší nebo 1 větší mazaneček Potřebujete: 500 g hladké mouky (může být i polohrubá) 200 ml vlažného mléka 110 g rozpuštěného a zchladlého másla 2 žloutky 80 g třtinového cukru (nebo obyč) 30 g droždí 1 - 2 lžíce vanilkového cukru kúra z půlky citronu rozinky (ideálně namočené v rumu, množství dle chuti) špetku soli plátky mandlí na posypání 1 vejce na potření
Nejprve si připravte kvásek. Droždí rozetřete s cukrem (cca 1 lžíce), přidejte 1/3 – 1/2 polovinu mléka, rozmíchejte, přikryjte utěrkou a dejte na teplé místo vzejít kvásek.
Mezitím si prosejte do mísy mouku, přidejte k ní cukr, špetku, kůru z citronu, vanilkový cukr a poté i vzešlý kvásek. Přidejte také žloutky, máslo a nakonec mléko a okapané rozinky. Vařečkou nebo v robotu důkladně zpracovávejte těsto, trvá to tak 10 – 15 min. Je důležité těsto opravdu důkladně propracovat. Pokud se vám příliš lepí, přidejte trošku mouky, ale přidávejte ji po troškách, cca dvě lžičky. Nakonec vám vznikne krásně hladké, vláčné a nelepivé těsto, to poprašte moukou, mísu opět přikryjte utěrkou a dejte na teplé místo kynout. Kynout bude tak hodinku a půl, mělo by zdvojnásobit objem.
Troubu zapněte na 180°C.
Po vykynutí těsto ještě krátce propracujte, stačí minutku. Vytvořte jeden či dva bochánky a přendejte je na pečící papír na plech. Nechte ještě tak půl hodinky na plechu odpočívat a poté mazanečky potřete rozkvedlaným vajíčkem a posypte plátky mandlí. Dejte péct přibližně na 30 – 45 min, záleží na velikosti mazanců i vaší troubě. Pokud povrch mazance bude už dostatečně hnědý a uvnitř ještě nebude hotový, přikryjte jej alobalem. Propečenost zkuste klasicky špejlí, až vám na ní nebude ulpívat syrové těsto a vyjede vám špejle suchá, je mazanec hotový.
TIP: nebojte se použít ani špaldovou mouku.
Pomalé kynutí v chladu
Těsto ihned po zpracování uložte do velké mísy a důkladně zakryjte potravinovou fólií a uložte do lednice. Druhý den těsto vyndejte a při pokojové teplotě nechte 2 – 4 h, dokud se neaklimatizuje. Poté těsto propracujte a vytvarujte mazanec. Postup už je teď stejný, jako u klasického kynutí. Mazanec potřete, posypte mandlemi a nechte alespoň půl hodinky na plechu, než půjde do trouby. U pomalého kynutí stačí do těsta méně droždí 10 – 15 g.
Dobrou chuť ♥