Dipy, pomazánky a krémy

O medvědím česneku & medvědí máslo

O medvědím česneku & medvědí máslo | reBarbora's kitchen

Medvědí česnek je léčivá rostlinka, snižuje krevní tlak, působí proti astmatu a taky je super proti chřipce. Nať se sbírá právě v tomto období – konec března až začátek května. Poslední dobou se medvědí česnek těší velké popularitě, dříve byl hodně opomíjen.

Chuť má jemnější než klasický česnek, ale využití má stejně široké. Můžete z něj udělat nejen máslo, ale klidně i polévku, přidat ho můžete k zeleninovým i masovým pokrmům, k masu červenému i bílému, skvělý je na Velikonoce do nádivky. Připravit z něj můžete i „špenát“. A úplně nejvíc si ho vychutnáte jen tak položený na namazaném pečivu. Při sběru dejte pozor, ať si ho nespletete s lístky konvalinky.

Protože roste jen krátkou dobu v roce, je fajn ho nějak uskladnit. Nejběžnější je to ve formě pesta, stačí přidat jakékoliv oříšky nebo semínka, parmazán a olej. Takto vám v lednici vydrží nenačatý několik měsíců. Rozmixovat jej můžete ale i jen s olejem a vznikne vám pyré, které pak můžete pro chuť přidávat do pokrmů. Samozřejmě ho můžete i usušit či zamrazit, jako jakoukoliv jinou bylinku. A nebo z něj udělat máslo, které jsem si pro vás právě připravila. Máslo, pokud nespotřebujete všechno, tak můžete i zamrazit. Tak pojďme na to :).

Náročnost: snadné
Čas: 5 minut

Potřebujete:
máslo - změklé, pokojové teploty
medvědí česnek 
sůl
(případně pár kapek citronu)

Záměrně nepíšu gramáž ingrediencí, protože závisí nejen na vaší chuti, jak si budete chtít udělat máslo silné a slané, ale záleží i na tom, jak silný česnek zrovna máte. Síla medvědího česneku se totiž v průběhu jeho sezóny mění. Nejsilnější je na začátku. Ale takový základní poměr, který používám, je na jedno 250 g máslo 50 g medvědího česneku.

Medvědí česnek trošku pokrájejte a rozmixujte společně s máslem. Dle chuti osolte. Pokud chcete, můžete zakápnout šťávou z citronu, tu já už ale nedávám.

Dejte do ledničky ztuhnout a můžete používat jak na pečivo, tak i do jídel.

Dobrou chuť ♥

 

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s