Druhů dýní je opravdu hodně, u nás je nejznámější dýně hokaido, máslová, špagetová a taky muškátová. Já osobně jsem zatím vyzkoušela všechny tyto druhy, ale jen hokaido se u mě v kuchyni zabydlela. Pak jsou taky druhy okrasné, o kterých ale psát nebudu.
Dýně je zdravá, nekalorická surovina. Připravit z ní můžete celou škálu pokrmů, ať už sladkých nebo slaných, hodí se i do nápojů, zmrzlin nebo na zavařování. Pokud máte plod, který je neporušený a který má zaschlou šťopku, přežije vám dýně i Vánoce. Uchovávejte ji však v chladnějších podmínkách (cca do 15 stupňů) a ve tmě. Načatou dýni skladujte v ledničce a spotřebujte nejlépe do týdne, pak by mohla začít plesnivět.
Dýni si můžete uchovat i zpracovanou
- můžete ji zamrazit – očištěnou a nakrájenou
- můžete ji zavařit – klasicky jako kompot a nebo ve formě marmelády
- upečenou rozmixovat na pyré – pyré můžete uchovávat několik dní v lednici nebo také zamrazit
Prospěšnost dýně
- obsahuje vysoké množství vlákniny
- je nízkokalorická
- snižuje krevní tlak
- obsahuje až 45 % nenasycených mastných kyselin, které regenerují tělesné buňky
- má vysoký obsah antioxidantů, draslíku a karotenoidů, které snižují riziko rakoviny
- obsahuje vitamíny B1, B2, B3 a také vápník a železo
Všechny druhy dýně je třeba loupat, krom dýně hokaido. Tam naopak uděláte lépe, když ji zpracujete i se slupkou. Ač při porcování můžete mít dojem, že z tvrdé slupky přijdete o ruku, tepelnou úpravou slupka krásně změkne.
- dýně špagetová – jak už název napovídá, struktura dužiny připomíná špagety. A právě na přípravu dýňových špaget se tato dýně hodí nejvíce. Má podlouhlý tvar, žlutou barvu a je ze všech druhů nejméně sladká.
- dýně muškátová – i muškátová dýně dostává svému jménu, neboť chuť této dýně je s lehkým nádechem muškátu. Tato dýně je velká, mívá kolem šesti kilogramů. Je kulatá, zploštělá a s výrazným žebrováním. Slupku má hodně tvrdou. Využít jí můžete do pokrmů sladkých i slaných.
- dýně máslová – i tady název hodně napoví, dužina této dýně je máslová, s lehce oříškovým podtónem. Tvarem připomíná hrušku, barva slupky je světle béžová, dužina je sytě oranžová. Hodí se na přípravu sladkých i slaných pokrmů a často se z ní dělá právě i máslo. V oblibě se řadí hned za dýni hokaido.
- dýně hokaido – nejznámější a nejpoužívanější druh. Je kulatá, uvnitř sytě oranžová a dělí se na dva druhy – zelená a oranžová. U nás se setkáte převážně (nebo spíš jenom) s hokaido, která je oranžová. Jak už jsem zmínila výše, je to jediná dýně, kterou nemusíte loupat. Hokaido je nejen vitamínový zázrak přírody, ale i zázrak kuchyně, připravíte z ní cokoliv vás napadne. Kupujte raději menší plody, v tomto případě platí, že méně je někdy více.
A pokud byste nevěděli co z dýně připravit, tady máte několik receptů (v průběhu týdne přibudou další):
- Dýňová polévka s červenou čočkou a kokosovým mlékem (vegan)
- Dýňové pyré/kaše
- Losos na šalvěji s dýňovým pyré
- Dýňová káva s kořením
- Dýňové risotto se šalvějí
- Dýňový kečup
- Dýňová roláda s vanilkovým krémem
- Dýňovo-citrusové smoothie
- Dýňové řezy s krémem a čokoládou
- Těstoviny s dýňovo-kuřecí směsí se špenátem, ořechy a dýňovou omáčkou
- LotusGrill: Pestrobarevná grilovaná zelenina s dipem z sýru feta
Konečně článek, který mi v těch dýních udělal trochu jasno 🙂 Děkuji! Vaše stránky mě vždy potěší. B.
To se mi líbíTo se mi líbí