Nejen z rajčat, ale i z dýně můžete udělat kečup, bude tak i mnohem zdravější. Po receptu na dýňový kečup jsem pátrala už loni, nakonec jsem zkusila vytvořit ho obdobně jako klasický a výsledek byl tak výborný, že jsem hned vzápětí dělala další várku :). Použít dýňový kečup můžete všude kde používáte klasický kečup – na těstoviny, hranolky, k masu, k nachos, do omáček.. Doporučuji ho udělat lehce pikantní.
Rajčata můžete vyměnit za dýni a udělat kečup jen z dýně, mi se ale osvědčil takto.
Náročnost: středně obtížné Čas: 1,5 h Potřebujete: 800 g dýně hokaido 0,5 kg rajčat 2 - 3 středně velké cibule 2 stroužky česneku 150 ml vody 120 ml octa (pokud máte rádi pikantnější, tak klidně víc) 1 - 2 lžičky mleté sladké papriky 3 hřebíčky 5 kuliček nového koření 10 kuliček pepře 2 - 4 lžíce třtinového cukru (podle toho jak máte rádi sladký) lžička pálivé papriky nebo mletého chilli (nemusí být)
Dýni a rajčata omyjte a nakrájejte na větší kusy, dýně hokaido se loupat nemusí, vařením slupka změkne. Cibuli oloupejte a nakrájejte nahrubo, stejně tak i česnek. Dejte vše do většího hrnce, podlijte vodou a přiveďte k varu. Přidejte ocet, mletou sladkou papriku, cukr a sůl. V případě pálivého kečupu přidejte mletou papriku nebo chilli. Hřebíček, nové koření a pepř dejte do plátýnka nebo vajíčka na koření, ať to pak nemusíte lovit. Vajíčko nebo plátýnko zavěste na hrnec a nechte ponořené. Vařte cca 1 h a občas promíchejte, ať se směs nepřipálí.
Po hodince vaření vyjměte koření a vše důkladně rozmixujte. Poté si vezměte husté sítko (cedník) nebo plátýnko a rozmixovanou směs propasírujte. Ochutnejte a dle potřeby dochuťte. Vraťte na plotnu a ještě chvilku povařte, cca 10 – 15 minut.
Horký kečup plňte do připravených čistých a suchých sklenic, ideálně vyvařených. Stejně tak víčka musí být perfektně čistá. Vyvarujte se i ušpinění okrajů sklenice. Naplněné a zavíčkované sklenice obraťte dnem vzhůru a nechte lehce vychladnout.
Kečup můžete samozřejmě i sterilovat, klasicky na 80°C a 20 minut.
Otevřený skladujte v lednici.