Čerstvě upečené pečivo, ještě teplé a křupavé je opravdová lahůdka, a přitom je to na suroviny tak obyčejná věc. Doma si jej navíc můžete vymazlit podle chuti, např. přidáním bylinek – úžasný je v pečivu mmj. rozmarýn či právě aktuální medvědí česnek. Šunku, slaninu či sýr můžete dát na rohlík i schovat dovnitř. A nebo třeba olivy.
Do pečiva jsem si oblíbila kombinaci másla a oleje. Máslo dodá chuť a vůni, ale když se dá jen máslo, je pečivo takové buchtovité, což nemám moc v oblibě,d ho tedy jen trochu a zbytek olej. Samozřejmě lze dát i sádlo, které patřilo do pečiva už v dávných dobách, ale to také není úplně můj favorit :).
Upečené pečivo skladuji přes noc v papírovém pytlíku a ten ještě v mikrotenového, i druhý den je pečivo měkounké. Klidně i tři dny takto vydrží.
Pokud chcete pečivo připravit večer a péct ráno, do lednice jej vložte už vytvarované na plechu a důkladně přikryté.
Náročnost: snadné Čas: cca 1 h Počet porcí: 15 ks po 65 - 70 g Potřebujete: Těsto 500 g hladké mouky 200 ml vlažného mléka 30 g změklého másla 50 ml oleje 1 a 1/2 lžičky soli 1 žloutek Kvásek 25 g droždí 100 ml vlažného mléka 1 lžíce mouky 2 lžičky cukru Na posypání hrubozrnná sůl, kmín, mák, sezam, lněná semínka
1. Připravte si kvásek smícháním droždí s cukrem, moukou a vlažným mlékem. Přikrytý kvásek nechte na teplém místě vzejít.
2. Do prosáté mouky dejte sůl, změklé máslo, olej, žloutek, vzešlý kvásek a vlažné mléko. Vařečkou nebo v robotu důkladně propracujte těsto. Výsledné těsto se nebude lepit. Těsto nechte chvilku odpočinout, stačí cca 10 minutek.
3. Z hotového těsta si odkrájejte menší části, já z něj mám 15 kousků. V případě rohlíků každý kousek vyválejte do podoby trojúhelníku (nemusí být vůbec pravidelný, klidně taková hruštička 🙂 ). Trojúhelník posléze od nejširší části ke špičce stočte a ještě párkrát tak přejeďte po pracovní ploše, ať se spoje uhladí.
V případě pletýnek postupuji jako u vánočky. Každý odkrojený kousek rozdělte na tři malé části, z kterých vyválejte prameny. Na jednom konci spojte všechny tři části a pleťte jakoby cop, dole opět spojte. U pletených žemliček je postup stejný, jen dělám prameny tenčí a oba spojené konce stočím k sobě a dole propletu.
Troubu rozpalte na 230°C.
4. Vytvarované pečivo skládejte na plech v rozestupech cca 2 cm a nechte půl hodinky kynout. Poté potírejte vlažnou vodou a ihned po potření posypte čím je libo. Můžete samozřejmě nechat bez posypu a jen potřít vodou. Nakynuté, potřené a posypané pečivo šoupěte do trouby a pečte do zezlátnutí, což je přibližně 10 – 15 min.
TIP: na rohlíky také můžete přidat plátky slaniny a sýru a nebo jen sýr a takto dát upéct.
Dobrou chuť ♥
Výborné houstičky, pekla jsem již několikrat, jsou jako peříčko. Máte moc hezké recepty, líbí se mi u Vás. Děkuji Vám.
To se mi líbíTo se mi líbí