Hlavní jídla · Přílohy

Základní italské risotto

Základní italské risotto | reBarbora's kitchen

Ačkoliv jsem masová, tak zrovna risotto je jídlo, které bych mohla jíst pořád a klidně jen samotné. Myslím, že jsem na něm doslova závislá :D. Báječné na něm je, jak je krásně krémové a tak ho můžete jíst jen tak a nebo si do něj cokoliv přidat, ať už zeleninu či maso. Skvěle se hodí i jako příloha.

Na risotto je potřeba speciální kulatozrnná rýže, u nás je nejčastěji k sehnání Arborio, dále je to pak Carnaroli, která je ještě o level lepší jak Arborio.

Do risotta patří vývar, jakýkoliv vývar. Je úplně jedno, jestli použijete zeleninový, drůbeží či hovězí. Ideální je, když použijete takový, jaký má být hotový pokrm, tedy do risotta, které budete podávat k masu nebo v něm maso bude, tak masový, do zeleninového či houbového zeleninový.. Vývar by měl být silný, protože právě ten dělá chuť.

Rýži na risotto neproplachujte, ať v ní zůstane co nejvíce škrobu. Hotové risotto má být krémové, čehož docílíte nejen tím škrobem, ale i přidáním másla a parmazánu. Rýže by měla být na skus, tak pozor, ať ji nerozvaříte.

Risotto se hodí jak jako hlavní jídlo, tak jako příloha. Já ho dělám převážně jako hlavní jídlo. Přidat do něj můžete jakoukoliv zeleninu, maso, houby či koření. A ještě jedno závěrečné pravidlo, servírujte a jezte ihned po uvaření, žádné pozdější ohřívání.

Risotto vařte nejlépe v hlubší a širší pánvi, takové, z které se vám bude dobře odpařovat vývar a zároveň se vám v ní bude dobře míchat. Risotto je třeba stále míchat, ale odměnou vám pak bude nebe v puse :).

Tak a teď od teorie k praxi 🙂

Náročnost: snadné
Čas: 30 min
Počet porcí: 2 - 3

Potřebujete:
200 g rýže Arborio nebo Carnaroli
700 ml vývaru
1 šalotku nebo jarní cibulku, může být i klasická cibule
1 dcl bílého vína (lze vynechat)
2 vrchovaté lžíce másla (35 g)
40 - 50 g parmazánu

Na jedné lžíci másla orestujte na jemno nakrájenou šalotku nebo cibulku, nechte jen zesklovatět. Poté na ni nasypte nepropláchnutou rýži a orestujte ji. Stačí tak minutku – dvě, by se zrna zatáhla. Poté přidejte víno a nechte jej zcela odpařit.

Až se z rýže odpaří víno, přichází čas na vývar. Vývar nedávejte celý najednou, ale postupně. Vždy dejte 1 sběračku, míchejte, nechte odpařit a pak přidejte další. Před koncem klidně zkuste, zda je třeba ještě přidat vývar nebo zda je už rýže hotová akorát na zkus.

Hotové risotto bude krémové a rýže bude na skus, povrch zrna je měkký a uvnitř křupne. Do hotového risotta vmíchejte zbylé máslo a nastrouhaný parmazán.

Ihned podávejte.

Dobrou chuť ♥

 

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.