Pesto se dá udělat takřka z čehokoliv zeleného, ať už je to tradiční bazalka na pesto Genovese nebo třeba rukola, nať z mrkve či můj velmi oblíbený medvědí, případně divoký česnek. Nikdy jsem moc velký fanda pesta nebývala, ale právě z medvědího česneku mám pesto moc ráda v jakémkoliv pokrmu. Medvědí česnek je bylinka s všestranným využitím a pesto z něj je takové jaro koncentrované ve skleničce :).
Pár tipů k přípravě:
V tomto receptu jsem použila kešu oříšky, protože mi k medvědímu česneku ladí a zároveň jsou i cenově dostupné. Do tradičního pesta se původně dávají oříšky piniové. Obecně můžete dát takřka jakékoliv oříšky, ale i semínka, já ráda dávám do pest slunečnicová semínka. K medvědímu česneku pro jeho výraznou chuť volte vždy něco chuťově jemného, krom kešu to mohou být např. mandle.
Olej nedávejte hned všechen najednou, medvědí česnek má tendenci v oleji hořknout. Olej používám slunečnicový, příp. může být i jiný podobně neutrální, ale nemám moc v oblibě olivový. Když už olivový, tak opravdu velmi kvalitní. Olejem také na závěr pesto ve sklence přelijte, tím se zakonzervuje a v lednici vám pak vydrží klidně do další sezóny. Totéž platí i pro odebírání pesta ze skleničky, vždy když pesto odeberete, opět povrch zalijte olejem, stačí trochu, by byl povrch olejem pokrytý.
Parmazán můžete klidně vynechat, také ho nedávám vždy. Bez parmazánu by pesto mělo i déle vydržet. Namísto originálního parmazánu lze použít i české Grana padano a nebo ovčí Pecorino.
Pesto uchovávejte v malých skleničkách, ideálně cca 150 ml, k ochucení pokrmu ho stačí trošku, jelikož má výraznou chuť, mnohem výraznější než čerstvý medvědí česnek. Ale u medvědího česneku se jeho síla v průběhu sezóny liší. Více o medvědím česneku i s dalšími recepty jsem sepsala v tomto článku.
Náročnost: snadné Čas: cca 20 min Počet porcí: cca 4 skleničky po 150 ml Potřebujete: 200 g medvědího česneku 150 g kešu ořechů 30 – 50 g parmazánu 6 – 8 lžic oleje, dle potřeby sůl
Medvědí česnek očistěte a trochu pokrájejte/natrhejte. Do mixéru vložte oříšky a medvědí česnek a část oleje, mixujte a postupně olej přidávejte. Rozmixujte na jemnou kaši, nebo hrubší, jak máte rádi. Poté přidejte jemně nastrouhaný parmazán a dle chuti osolte.
Hotové pesto rozdělte do menších skleniček a povrch trochu zalijte olejem, což ho zakonzervuje a déle vám vydrží.
Skladujte v ledničce.
Kam pesto použít:
- do těstovin
- do risotta
- na maso (např. na potření rolády)
- na brambory
- na zeleninu
- do pečiva
- na mazání pečiva
- do masových i zeleninových pokrmu
- do pomazánek
- k ochucení slaných náplní
Pesto je i báječný jedlý dárek!