Dezerty pečené · Hlavní jídla

Žemlovka s hruškami a pudinkovým krémem

lrm_export_248302921669182_20200301_173624798-603746758.jpeg

Osobně jsem klasické žemlovce nikdy nepřišla na chuť, i když jsme dělali poctivou dobrou žemlovku občas doma. Postupně jsem se dopracovala k tomu, že mi v žemlovce chutná pudinkový krém. Když jsem před nedávnem díky zbylým loupáčkům se opět dostala k žemlovce, zkusila jsem klasická jablíčka vyměnit za hrušky a namísto běžně měkčí sněhové vrstvy jsem žemlovku doladila sněhovou krustou, výsledek byl tak dobrý, že na plné čáře zabodoval u všech strávníků, i u mě :). Tak ji určitě zkuste.

Žemlovku dělám vždy jen ze sladkého pečiva. Tentokrát to byly loupáčky, ale když zbyde vánočka či mazanec, dělám ji z toho. Klidně přihodím i plněné sladké pečivo, pokud se něčeho zrovna chci zbavit.

Náročnost: snadné
Čas: do 1 h
Počet porcí: 1 středně velký pekáček

Potřebujete:
+/- 5 loupáku (může být také vánočka, mazanec, briošky..)
2 větší hrušky

2 velká vejce - jen žloutky
500 ml plnotučného mléka
30 g hl mouky
50 g třtinového (příp. bílého) cukru + 3 PL na bílky
na špičku nože semínka z vanilkového lusku

*místo semínek z vanilkového lusku lze dát vanilkový extrakt

Nejprve si připravte pudinkový krém. Do kastrůlku dejte mléko, mouku, cukr, vanilku a 2 žloutky, pečlivě prošlehejte, ať nemáte hrudky. Na mírném plameni na sporáku zahřívejte, míchejte až do zhoustnutí krému. Krém odstavte a předehřejte si troubu na 180°C.

Loupáky a hrušky nakrájejte na plátky. Pekáček vymážte máslem a vložte jednu vrstvu plátků loupáčků, přelijte částí pudinkového krému, na krém rozprostřete jednu vrstvu plátků hrušek, pak opět loupáky, krém a hrušky.

Nakonec z bílků připravte sníh. Bílky prošlehejte se špetkou soli, poté přidejte 3 – 4 lžíce cukru a vyšlehejte pevný lesklý sníh, kterým pokryjte žemlovku. Pekáček s žemlovkou vložte do předehřáté trouby a pečte 30 – 40 min, dokud sníh nezezlátne. Pokud vám sníh bude hnědnout příliš rychle a uvnitř nebude žemlovka ještě propečená, přikryjte sníh kouskem alobalu.

Žemlovka je skvělá teplá i studená, samotná i se šlehačkou nebo zmrzkou.

TIP: Pudinkový krém bude výborný také s kapkou rumu či nějakého dobrého likéru, např. amaretto hruškám velmi sluší.

Dobrou chuť ♥

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.