
Španělské ptáčky patří odjakživa mezi moje nejoblíbenější jídla. Častěji je dělám jako „rozlítané ptáčky“ než klasické zamotané, ale vždy je připravuji v troubě. Rozdíl v chuti mezi vařením na sporáku a pečením v troubě je obrovský. Omáčka má úžasně intenzivní chuť a maso dokonale měkké. A neplatí to jen u Španělských ptáčků, ale i dalších omáček. Jakmile jednou zkusíte ptáčky z trouby, už je jinak připravovat nebudete.
K přípravě (nejen) ptáčků v troubě, je ale třeba mít vhodné nádobí. Takové nádobí, které můžete ze sporáku šoupnout rovnou trouby, ideálně s poklicí a v dostatečné velikosti. A přesně takový je nízký kastrol od Fabini. Od doby, co jej mám, už omáčky a podobná masová jídla nedělám v ničem jiném, miluju ten kastrol! Hned, jak jsem ho uviděla, to pro mě byl přesně ten ideální hrnec na Španělské ptáčky, porcí se do něj vejde dost a (nejen) u rozlítané verze velmi oceňuji i pokličku.
Nízký kastrol i další nádobí můžete až do konce června zakoupit za nižší cenu, určitě doporučuji tuto akci využít 💚
Ostatně za pokličku jsem byla ráda i u motaných, jelikož i k těm přidávám jen tak do omáčky trochu špeku a několik dalších vajíček.
Když přihodíte kostičky
špeku do omáčky,
klidně ho pak ponorným mixérem
v omáčce rozmixujte, dodá jí to šmrnc.
Maso na ptáčky můžete mít z vyzrálého i nevyzrálého hovězího, liší se jen dobou přípravy. Zatímco vyzrálé maso budete mít hotové za hodinku, nevyzrálé bude potřebovat 2 – 3 hodiny, o to hlubší chuť ale bude mít omáčka.
Maso naklepávám vždy přes potravinovou fólii nebo igelitový sáček (ne moc tenký). Nejen že to zabrání v lítání syrového masa všude kolem, ale je to šetrnější k masu, nebude tolik „rozbité“.

Na jeden plátek masa dávám cca 1 – 2 lžíce hořčice (podle velikosti plátku), vybírejte nějakou s výraznější chutí, klidně i dijonskou, ale té bych dala trochu méně. Dále pak polovinu párku, polovinu okurky, polovinu vejce a cca 0,5 cm proužek špeku.
Výhoda kastrolu Fabini tkví nejen v tom, že se s ním může do trouby, ale poznáte to už při opékání masa. Ať už jsou to zamotaní nebo rozlítaní ptáčci, opékání masa v nerezu opět pomůže k dokonalé chuti. Připečeniny (neplést se spáleninami 🙂 ) když zalijete vodou, tak se promění na výborný výpek. Maso vždy nechte, ať se hrnce pustí samo, nesmí se odtrhávat násilím. Taky si dejte pozor, ať hrnec masem nepřeplníte, pak by se nerestovalo, ale rovnou dusilo.
Do základu, než vložím zpět opečené maso, ještě přidávám cca 2 – 3 lžíce hořčice, kousek nakrájeného špeku a nakrájený párek. Po zalití vývarem ještě přidávám celá vejce, protože ty v omáčce nejvíc zbožňujem, ale vy vajíčka navíc klidně vynechte, avšak nevynechávala bych hořčici, přidá příjemnou pikantnost a špek parádní šmrnc.
Pokud chcete dělat rozlítané ptáčky, ingredience i množství je stejné, nebo klidně okurky, párky a špek dejte dle chuti. Maso v tomto případě můžete nechat na plátky, či nakrájet na větší kostky.
Náročnost: snadné až středně obtížné
Čas: 3 - 4 h
Počet porcí: cca 6
Ingredience:
6 plátků hovězího zadního
3 - 6 párků (dávám vídeňské)
3 - 6 kyselých okurek
3 - 6 vajec uvařených natvrdo
100 g špeku
8 lžic hořčice
2 cibule
2 lžíce hladké mouky
1 - 2 lžíce ghí nebo oleje na opékání
cca 1 l hovězího vývaru (příp. dle potřeby)
Maso naklepejte na tenčí plátky, z obou stran osolte a opepřete a na jedné straně potřete hořčicí. Na potřenou stranu dejte párek, okurku, proužek špeku a půlku vajíčka. Zarolujte jako klasický závitek a převažte potravinovou nití.

V kastrolu rozehřejte tuk a závitky na něm ze všech stran orestujte. Poté je vyjměte a na výpeku restujte cibuli. Cibuli nechte zkaramelizovat, což zabere více času. Restujte ji pomalu a vždy trochu podlévejte vodou, která navíc z hrnce odvaří výpek.

Dozlatova opečenou cibuli zaprašte moukou, přidejte hořčici a promíchejte, ať se to nepřipálí. Zalijte vývarem a vraťte do kastrolu orestované závitky. Nakonec přidejte nakrájený špek a pokud chcete, tak i párek a vajíčka.
Kastrol přendejte z plotny do předehřáté trouby a na 200°C pečte dokud maso nezměkne, tedy cca 2 – 3 hodiny.
Pro jemnější konzistenci omáčky z ní vyjměte zamotané ptáčky a pokud jste přidávali párek a vejce, tak i to, a omáčku (i se špekem) projeďte tyčovým mixérem.
Podávejte s rýží nebo s knedlíkem.
Dobrou chuť 🧡
Recept jsem připravila v milé spolupráci s Fabini 💚 českou firmou s kvalitním řemeslným nádobím