Hlavní jídla · Přílohy

Staročeský houbový kuba

Houbový kuba patřil v dávných dobách neodmyslitelně na vánoční stůl, v průběhu času se tento prostý pokrm trochu upozadil, pokud ale máte rádi houby, určitě vám kuba čekání na Štědrovečerní večeři zpříjemní. Tradičně jej jedl na Štědrý den ten, kdo nechtěl držet půst, by viděl zlaté prasátko. My jej děláváme většinou na Boží hod nebo Štěpána a většinou i se slaninkou :).

Lidově se tomuto jídlu říkalo Černý kuba a to kvůli použití houby, která je černá, tím je stroček. Pokud jej máte, určitě ho použijte. Do kuby se přidávají houby sušené, my dáváme nejraději část sušených i část čerstvých. Čím víc hub, tím líp. Hodně hub, hodně česneku, hodně majoránky a kuba bude dokonalý :).

Připravovat kubu je ideální na sádle, s kroupami si sádlo velmi rozumí a dříve se hojně používalo. Já moc sádlo nepoužívám, spíše ghí či olej, vybrat si můžete cokoliv, dle chuti.

Náročnost: snadné
Čas: do 1 h + namáčení krup a hub
Počet porcí: cca 3 - 4

Potřebujete:
250 g krup
150 g čerstvých hub *
50 g sušených hub **
2 větší stroužky česneku
1 menší cibule
1 lžíce sušené nebo velká hrst čerstvé majoránky

Dle chuti slanina nebo uzené - cca 100 - 150 g

* čerstvé houby lze vynechat a dát jen sušené
** množství hub (i čerstvých) berte klidně orientačně a uzpůsobte si své chuti, stejně tak majoránku

Kroupy i houby je třeba namočit předem. Kroupy alespoň na hodinku, houbám bude stačit půl, ale nevadí, když budou dýl. Po namočení vodu z krup slijte, dejte novou a osolte ji (klidně přidejte i vývar, stačí trochu) a kroupy dle návodu na obalu uvařte (přibližně 20 min). Neuvařte je ale úplně doměkka, budou se ještě péct.

Na pánvi orestujte na sádle, oleji či přepuštěném másle najemno nakrájenou cibulku, nechte ji lehounce zezlátnout. Poté přidejte nakrájené čerstvé houby i sušené, z kterých jste slili vodu. Pokud chcete slaninu, přidejte ji před houbami, spolu s cibulkou. Nakonec ještě dejte prolisovaný nebo najemno nakrájený česnek, sůl, pepř a majoránku. Krátce orestujte a přidejte scezené, uvařené kroupy.

Směs přendejte do pekáčku a vložte do trouby předehřáté na 180 – 200°C na chvíli zapéct. Zapékejte cca 20 – 30 min., dokud povrch nebude zlatavý.

Kuba se hodí jako hlavní chod i jako příloha.

TIP: Krom majoránky lze dát i jiné bylinky, výborně se hodí i tymián či oregano. Pokud nechcete kubu zapékat, klidně jej připravte jen na pánvi, ale křupavý povrch dodá pokrmu tu pomyslnou tečku.

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.