Chléb a pečivo · Dipy, pomazánky a krémy · Základní recepty

Domácí máslo krok za krokem

Domácí máslo krok za krokem | reBarbora's kitchen

Máslo. V poslední době hodně propírané téma. Má cenu si ho dělat doma? Je to snadné, výhodné či chutnější? Tak nejen na toto se vám v dnešním článku pokusím odpovědět.

Pokud chcete doma máslo dělat jen kvůli ceně, tak rovnou říkám, že se to nevyplatí. Vzhledem k ceně smetany se s domácím máslem dostanete buď na cenu stejnou jako v obchodě, nebo ještě vyšší. Podle toho, jak tučnou smetanu použijete a samozřejmě za kolik jí koupíte. Ale zase vám po výrobě másla zbyde navíc ještě podmáslí.

Chuť je ale faktor, který by vás měl k výrobě domácího másla přesvědčit. Jako snad u všeho, co si vyrobíte doma platí, že to domácí je prostě lepší.

Navíc je to opravdu easy. Potřebujete jen smetanu a mixér a za pár minut máte máslo. Můžete šlehat klasickou metličkou, ale i tyčovým mixérem, je to úplně jedno, fungovat vám bude obé. Já mixuju klasickým ručním mixérem, kterým dělám i krémy a šlehačku. Stloukat máslo můžete samozřejmě i klasicky v máselnici :).

A jakou smetanu použít? Smetana by měla mít minimálně 30% tuku, čím tučnější smetana bude, tím víc másla z ní vytlučete. Dále by měla být bez stabilizátorů (podmínka to ale není). Zkusila jsem máslo i ze smetany z Lidlu (v kelímku), která má 30% tuku a jsou v ní stabilizátory, máslo jsem měla hotové za deset minut a z jednoho kelímku (200 g) jsem udělala 80 g másla a 120 ml podmáslí. Na klasickou kostku másla je tedy potřeba smetany tři. Pokud použijete tučnější, budou vám stačit smetany dvě.

Podmáslí, které vám po vytlučení másla zbyde se skvěle hodí na pečení chleba i pečiva, ale i sladkých buchet, výborné je hlavně do čokoládových korpusů. A použít se dá i v kombinaci s masem. Udělat si z něj můžete i koktejl nebo smoothie, ale moc dobré je i samotné. A hlavně je velice zdravé! Obsahuje nejen velké množství mléčných bílkovin – z kterých tělo dokáže zpracovat až 85%, ale také velké množství vápníku a lecithinu. Navíc obsahuje jen minimální množství tuku, něco kolem 1,5 % a tak je vhodné i pokud držíte dietku.

V souvislosti s domácím máslem jsem se hodně setkala s otázkou, zda je vhodné i na pečení. Ano, klidně ho přidejte i do těsta, nakládejte s ním prostě jako s klasickým máslem. Já ho přidala např. do křehkého těsta, které jsem použila na švestkový koláč, na který tu v nejbližších dnech také najdete recept.

A jak je to s trvanlivostí? Máslo je lepší doma dělat jen po trošce, třeba z jedné smetany, jelikož opět platí to, co u jiných domácích výrobků a to je snížená trvanlivost. Domácí máslo vám vydrží cca 5 dní, max. týden. V mrazáku samozřejmě déle. Čerstvé máslo vydrží déle, pokud ho přepustíte, o přepouštění másla ale zase někdy příště. No a teď už od teorie k praxi.

Náročnost: snadné
Čas: 10 - 15 min

Potřebujete:
smetanu ke šlehání s min. 30 % tuku
mixér nebo cokoliv na šlehání
papírovou utěrku
vodu 


Z 200 ml 30 % smetany získáte cca 80 g másla a cca 120 ml podmáslí
Čím tučnější smetana, tím víc másla a méně podmáslí.

Smetanu si vyndejte z lednice přibližně čtvrt hodinky předtím, než se pustíte do výroby másla.

Šlehejte smetanu tak, jak když chcete normálně ušlehat šlehačku. Pokud máte málo výkonný mixér/šlehač, klidně si dělejte přestávky. Po chvíli kdy vám vznikne šlehačka pokračujte dál ve šlehání, prostě tu šlehačku přešlehejte a šlehejte tak dlouho, dokud se vám nezačne oddělovat máslo od podmáslí. V této fázi je dobré mít misku přikrytou nebo šlehat v uzavřené nádobě. Ano, podmáslí prská :).

Až se vám oddělí máslo od podmáslí, podmáslí slijte třeba do hrnečku a z másla uhňatlejte hroudu, kterou prohňatlejte pod tekoucí vodou. Dobře se vám to bude dělat třeba na prkýnku nebo talířku. Poté opět ještě promixujte. Pro dokonalé oddělení by se tato fáze – promívání pod vodou a následné prošlehání – měla zopakovat třikrát, ale když to uděláte důkladně, bude stačit i jednou.

Z hotového másla už se nebude uvolňovat žádné podmáslí, ale jen čistá voda. Pokud už tedy na másle nevidíte uvolňovat žádné podmáslí, můžete máslo osušit papírovou utěrkou a zabalit třeba do pečícího papíru nebo krabičky na máslo a dát ztuhnout do lednice. A nebo si ho zamrazit.

TIP: Do másla můžete přidat i špetku soli (pokud ho tedy nebudete používat na sladké pečení) nebo třeba nasekané bylinky.

Dobrou chuť ♥

 

 

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

 

 

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.