Dezerty nepečené · Dipy, pomazánky a krémy · Základní recepty

Slaný karamel

Slaný karamel | reBarbora's kitchen

.. a nebo klidně neslaný, jak kdo chce :). Karamel jsem se snažila dovést k dokonalosti docela dlouho. Hodně dlouho se mi nedařil, buď jsem ho spálila, byl tvrdý, moc hořký, nespojil se mi s máslem, moc hustý.. Pořád něco. Až jsem na nějakých stránkách narazila na recept, z kterého jsem si pamatovala poměr 1 + 2 + 1 + 2 :). V reálu jsem si to malinko převedla a upravila a karamel dovedla k naprosté dokonalosti.

Tento karamelový krém není ani moc hustý, ani moc tekutý a chuťově naprosto vyvážený. Použít ho můžete jak samotný, tak jako základ např. do krému.

Pokud se bojíte jak bude sůl v karamelu chutnat, zkuste alespoň třeba na lžičku a uvidíte, že ač se to nezdá, je to naprosto famózní kombinace. Sůl maličko stáhne tu velkou sladkost karamelu a podtrhne výslednou chuť, což je vlastně úkol soli v jakémkoliv jídle.

A ještě jedno varování! Tento karamelový krém způsobuje závislost! Nelze okolo něj projít bez lžičky :/.

Náročnost: Obtížnější
Čas: cca 45 minut
Získáte: 0,5 l dokonalého karamelu

Potřebujete:
2 hrnečky cukru (cca 390 g) - používám třtinový, ale samozřejmě můžete i bílý
180 g másla pokojové teploty
200 ml smetany ke šlehání pokojové teploty
1 - 2 lžičky soli Fleur de sel - případně jiné mořské soli (nemusí být)

Hrnec na vaření karamelu vezměte světlý, ať můžete kontrolovat lépe barvu a karamel nespálíte. Pak musí mít hrnec aspoň trochu vyšší dno, ne nějaký slaboučký, ať karamel nespálíte. No a v neposlední řadě takový, by v něm nebyl cukr až k okraji, ale tak v 1/3, takový maličko vyšší, až to bude prskat, ať nespálíte sebe.

Máslo i smetanu tam rozhodně nepřidávejte studené rovnou z lednice! Vysoký teplotní rozdíl způsobí karamelu šok a z leknutí se srazí. Pokud se vám to ale povede, můžete to svižnými pohyby rozmíchat.

Cukr nasypte do hrnce a dejte na plotýnku, kterou zapněte na střední, až nižší plamen. Cukr nechte pozvolna zcela rozpustit a míchejte, ať se nespálí. Pokud použijete cukr bílý, výsledná barva rozpuštěného cukru by měla být jantarová, čím máte cukr tmavší, tím tmavší pak bude výsledná barva. Já měla cukr hodně tmavý, takže výslednou barvu základního karamelu jsem měla hodně temnou.

Až budete mít cukr rozpuštěný, přidejte máslo – ale pozor! velmi opatrně. Když dáte máslo do karamelu, začne to hodně prskat. Máslo přidávejte ideálně pomalu po menších kostičkách. Celou tu dávku si rozdělte klidně na deset kostiček a vložte do hrnce zvlášť. Míchejte rychle, ať se máslo s cukrem propojí v kompaktní hmotu. Až se propojí, vložte další kostičku másla a tak pokračujte až do poslední kostičky. Dobře zamíchávat máslo do cukru jde metličkou, ale použít můžete i dřevěnou vařečku.

Až budete mít všechno máslo s cukrem krásně propojeno v jednu kompaktní hmotu, přidejte smetanu a opět velice důkladně promíchejte.

A na úplný konec přidejte sůl. Přidávejte jí po částech a ochutnávejte, ať karamel nepřesolíte. Já dávám jednu vrchovatou lžičku Fleur de sel (ta je jemnější než klasická kuchyňská).

Hotový karamel nechte v hrnci trochu vychladnout, nebo alespoň čtvrt hodinky ho tam nechte odpočívat než ho přendáte do něčeho, v čem ho nakonec uskladníte. Skladujte v lednici. Mmch. nebojte se, že vám v lednici moc ztvrdne, bude mít pořád krásně krémovou konzistenci.

Skladovat v lednici lze minimálně měsíc.

2 komentáře: „Slaný karamel

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.