Tipy a recenze

Recenze knih: Cukrfree kuchařka pro malé i velké – J. Černá/J. Dell Plotnárková

Recenze knih: Cukrfree kuchařka pro malé i velké - J. Černá/J. Dell Plotnárková | reBarbora's kitchen

Není tomu tak dávno, co Janina Černá vydala svoji první Cukrfree kuchařku. Tentokrát se Janina spojila s další odbornicí na stravování – Janou Dell Plotnárkovou a vznikla tak nepostradatelná kniha pro každého, kdo se zajímá o zdravé stravování.

Cukrfree kuchařka pro malé i velké, jak zní celý název knihy, obsahuje krom více než 120 unikátních receptů také výživová doporučení a další cenné informace – jaké jsou vhodné doplňky stravy, jak na cukrfree u dětí i jak vést cukrfree domácnost. Není opomenuto ani stravování v období těhotenství a kojení.

„Uvědomuji si, jakou kritickou roli hraje výživa nejen při dospívání dítěte, ale už od chvíle jeho početí. Přesně proto jsem na pomoc při přípravě mé v pořadí již druhé Cukrfree kuchařky zaměřené tentokrát jak na dospělé, tak na ty nejmenší, přizvala Janu Dell Plotnárkovou, specialistku na holistickou výživu a dietu GAPS.“ Janina Černá

Receptová část knihy se dělí na příkrmy, základní jídla, malá jídla, velká jídla a něco na zub. O důležitosti dětského stravování si nejdříve můžete přečíst pár slov i od praktické lékařky Barbory Kodetové, která připojila svůj příběh. Než dojde na samotné recepty, seznámíte se také s tím, jaké potraviny kdy zařazovat.

Přesouváme se k základním jídlům, tedy k tomu, co tvoří základ Cukrfree kuchyně. Součástí této kapitoly jsou lakto-fermentované potraviny a také vysvětlení, proč byste je měli do svého jídelníčku zařazovat. Dozvíte se i jak na přípravu ořechů či vše, co potřebujete vědět o vývaru.

V kapitole malá jídla jsou skryty snídaně, svačinky nebo také přílohy k hlavním jídlům. Najdete zde i báječné cukrfree bagely, chléb i pomazánky. A mnoho dalšího.

„…Pokud by se lidé drželi tohoto jednoduchého pravidla
a byli schopni si připravit chutné a pestré pokrmy ze základních
potravin, výrazně by ovlivnili kvalitu svého života. A to jak na
úrovni prevence nemocí, tak životní energie a elánu.„ Mudr.Jan Vojáček

Na velký hlad jsou tu velká jídla jako pizza, rizoto, sekaná i polévky a omáčky, nebo třeba co mě hodně nadchlo – trhané maso s lilkovým pyré a havajská poke bowl.

I v poslední kapitole nazvané něco na zub, si přijde na své opravdu každý, zařazeny tu jsou podle očekávání samozřejmě (ne)sladkosti jako sušenky, dortíky, koláče, zmrzliny.. ale také slané sušenky či zeleninové chipsy. Největším lákadlem ale určitě stejně bude čokoška a donuty s několika variantami polevy. A ty nejmenší rozhodně potěší různé druhy gumídků, které jsou zárověň vhodné jako doplněk stravy.

V závěru knihy je nejen vypsaný rejstřík receptů, ale je zde i obrázkový rejstřík, což mi přijde báječné.

Celá kniha je navíc protkána přenádhernými fotografiemi, které mají duši. A také příběhy lidí, kteří žijou cukrfree a zlepšili díky tomu zdravotní stav svůj nebo svých dětí. Celá kniha je tak dokonale koncipována, že mezi českými kuchařkami je tato pro mne opravdový skvost.

„Cukrfree je styl stravování spočívající ve snížení
konzumace sacharidů, a to zejména fruktózy, která se tradičně
vyskytovala pouze v ovoci, zelenině a medu a která je v dnešní
době ve velkém součástí většiny potravin a nápojů.“

Janina Černáautorka blogu a stejnojmenné knihy Cukrfree. „Dnes mohu s klidem říct, že jsem již pátým rokem bez cukru a že mi těch několik let cukr ani trošku nechyběl, spíš naopak. Čím déle bez cukru jsem, tím menší na něj mám chuť. Na druhou stranu, čím více cukru nebo celkově sacharidů jím, tím více mi chutě a myšlenky na jídlo obtěžují život.

Jana Dell Plotnárkováspecialistka na holistickou výživu a GAPS terapeutka. Vystudovala zdravotnickou školu, má dvě děti – pětiletého syna Luca a desetiletou dceru Stellu, která je i hlavní tváří této knihy. „Mojí velkou vášní je už dlouhá léta výživa dětí a doufám, že je to v téhle kuchařce vidět a bude to z ní vyzařovat. Pokud ano, splnil se mi právě jeden z mých dlouholetých snů. Děti jsou naše budoucnost, pojďme je tedy pro začátek naučit jíst kvalitní, čerstvé a tradiční potraviny. Ty moje už to umí.“

Knihu můžete zakoupit na martinus.cz

 

 

Recenze je ve spolupráci s Martinus.cz.

 

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.