Tipy a recenze

Kurz vaření v Chefparade – jak jsem se tam měla a co jsme ochutnali

Už jsou tomu dva týdny, co jsem se zúčastnila kurzu vaření Punk na talíři ve škole vaření Chefparade. A vás teď vezmu sebou.

 

 

Tento kurz je v Chefparade nový a vede ho Honza Matějka, který je nejen skvělý a inspirativní kuchař, ale i výborný lektor. Zrovna kurz Punk na talíři trvá 6 hodin, což mě zpočátku lehce vyděsilo, ale nebojte nic, zvládnout se to dá snadno, hlavně díky skvěle zorganizované a týmové práci. To má Honza zmáknuté opravdu na jedničku.

 

 

Kdo preferuje inovativní přístup k vaření a rád experimentuje a zkouší nové kombinace chutí, bude pro něj tento kurz rozhodně velkým přínosem. Naučíte se využívat klasické a levné suroviny úplně jinak, než je zvykem. Velice moderně a chutně. Pokud vám nic neříká např. sous-vide či fermentování, dozvíte se o obou technikách více. Já určitě fermentování potravin využívat budu.

 

 

Pro mě byl snad největší objev kandované olivy. No řekněte, napadlo by vás jíst sladké olivy? Já doposud o nich neměla ani tušení, ale neskutečně mě nadchli a těším se, až se dostanu k tomu, připravit si je doma. A taky jsem na kurzu zjistila, že potřebuju vakuovačku, bohužel :D.

Mimo vaření se ale na kurzu naučíte i něco navíc, Honza Matějka vás uvede do tajů foodstylingu, takže i vaše servírování získá nový rozměr. Mohla jsem si tak vyzkoušet jak se na talíři udělá abstraktní kaše, o čemž jsem už sice slyšela, ale sama doma ještě nezkoušela. No, první pokus nic moc, ale zase vím, co udělat příště jinak :). Ukázka Honzova stylingu:

 

 

A teď už k samotným jídlům. Chodů bylo celkem pět. A i když několik surovin, které v nich byly nejím, tak jsem snědla vše a fakt s chutí! Hodně mě překvapil třeba celer, který opravdu nesnáším už od dětství, ale tak připravený, jak jsme se jej učili byl výborný. Neříkám, že ho teď začnu dělat nějak často, ale vážně jsem ho s chutí snědla.

Předkrm byl Hovězí tatarák červená řepa, okurky, koprová majonéza a olivy. A to jsem si užívala hodně. I když nejím kopr, tak tato majonéza neměla chybu a tatarák, který miluju jakkoliv připravený, byl i s koprem naprostá pecka. Za mě nejlepší chod z celého kurzu (ano, asi jsem ovlivněná láskou k tataráku 🙂 ).

 

 

Dalších chodem byly Brambory v popelu, tvaroh, pažitka, uzené máslo, fermentovaná dýně a cibulka. Brambory v popelu jsem nejoblíbenější jídlo v Esce, takže tento chod asi naláká mnoho lidí a přiznám se, že nalákal i mě. Navíc fermentovanou dýni jsem nikdy nejedla a ani si ji neuměla představit. Všechno dohromady ale dávalo smysl a skvělou chuť.

 

 

Jako třetí chod mělo být Risotto z pšenice, celer, vejce 63, brusinky a houby. Místo pšenice jsme měli kroupy. Těšila jsem se, že prvně ochutnám pšenici, ale i kroupy byly super. Tento chod byl pro mě velkým překvapením právě kvůli celeru, o kterém jsem psala už výše.

 

 

Jako takový zlatý hřeb byl předposlední chod, kterým byl Pošírovaný amur, karotka, estragon, pecorino a omáčka z rakytníku. Amura jsem jedla prvně a prvně jsem ochutnala i v sous-vide připravené jídlo. Ryby mám ráda, ale běžně dávám přednost prakticky jen lososu a kapru, ale musím říct, že amur se hned po prvním soustu zařadil mezi mé nejoblíbenější ryby. Naprostá dokonalost!

 

 

Poslední chod a zlatá tečka za celým menu byl dezert – Čokoláda, červená řepa, brusinky a meringue. Pro milovníky čokolády to bylo nebe! Čokoláda v dezertu byla zastoupena hned dvakrát, jako hlína a jako espuma, k tomu meringue, pro který já mám slabost a byla jsem v ráji :D.

 

 

Pokud vás meníčko nalákalo a chcete si zkusit trochu inovace a punku v kuchyni, tak určitě neváhejte. Za sebe můžu říct, že těch šest hodin kurzu pro mě bylo rozhodně přínosem a to se o vaření aktivně zajímám a vyhledávám a sleduji novinky a trendy. Podrobnosti o kurzu najde tady. Kurzů je v Chefparade velké množství, takže ten svůj si tam určitě vybere každý.

 

 

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.