Tipy a recenze

Recenze knih: Kváskové pečení

Recenze knih: Kváskové pečení

Ač mám moc ráda čerstvé, křupavé pečivo a chleba, tak jsem jej vždycky pekla jen z droždí, ke kvásku jsem měla jakýsi respekt a pak taky moje lenost.. :D. Ne že by z droždí chleba nebyl dobrý, ale z kvásku je prostě jiný, lepší. A tak jsem si říkala, že když si pořídím knihu o kváskovém pečení, zlomí se to a já budu péct krásné chleby. A tak jsem se dostala ke knize Domácí kváskové pečení od Gabriely Hradecké z nakladatelství Albatros.

Kniha k tomu úplně vybízí, najdete tu základní rady jak ohledně pečení chleba a pečiva, tak přímo rady ohledně kvásku. Ideální i pro naprosté začátečníky. V knize se pracuje už se založeným kváskem, ale sehnat si kvásek je dnes už snadné i díky kváskové mapě. Když mi tato kniha přišla, měli v našem místním farma krámku výjimečně na prodej jednu skleničku kvásku. To je znamen! říkala jsem si. Přidám k recenzi na knihu i zkušenost s receptem. Kvásek jsem si koupila a pak na něj samozřejmě pořád zapomínala. Klasika u mě. Takže umřel. I na tohle ale autorka knihy myslí a tak je tam i podrobný návod jak kvásek revitalizovat. Takže pokud vám také kvásek umře, ještě nevěšte hlavu. Já už ten kvásek sice měla mrtvý až moc, ale nevzdávám to a jednou ten kvásek u mě už určitě přežije :D.

Ale zpátky ke knize. Teorie jak na domácí chléb v ní najdete hodně, takže pokud nejste zapomnětliví lenoši jak já a nezazdíte kvásek, tak to by bylo, by se vám s návodem od Gabriely chleba nepovedl. Gábina se tu rozepisuje nejen o kvásku, jak už jsem psala, ale i o tom, co k pečení chleba potřebujete, jak se od sebe liší mouky, popisuje různé fáze průběhu přípravy a pečení chleba, včetně tipů na časový rozvrh, přece jen upéct chleba není jen šup šup zamíchat a hodit do trouby, každá fáze chce svůj čas.

Po teorii přichází na řadu i praxe. Ano, i několik receptů v knize najdete. A recepty to jsou opravdu zajímavé, krom klasického základního chlebu tu najdete např. i chléb čirokový, dýňový, nebo taky s rýží. Mě osobně velice zaujal řepák a taky chléb se šalvějí. A špaldový, protože špaldu u nás máme moc rádi. Krom chlebů tu ale najdete i tři recepty na pečivo, z čehož mě velice zaujaly hlavně bagetky. Ano, právě bagetky jsem z toho kvásku chtěla udělat, kdyby neumřel :D. Ale já se budu snažit a až se mi povede mít zase živý kvásek, tak se do nich pustí a dám vám to vědět.

A pokud se přece jen obáváte se do pečení chleba pustit podle knihy, tak dobrá zpráva pro vás bude, že Gábina pořádá i kurzy pečení chleba a jezdí a po celé republice. Veškeré informace ke kurzům najdete na jejím webu.

Tak šťastné pečení a kvásku zdar! ♥

Recenze knih: Kváskové pečení

 

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.