Dezerty pečené

Masopustní staročeské koblihy

DSC08274a

K období masopustu patří neodmyslitelně koblížky. Hlavně ke konci masopustu. Dříve tomu tak nebylo, ale dnes si koblihy můžete koupit kdykoliv a kdekoliv, tak už to není takový svátek jako kdysi. Což je škoda, protože domácí koblížky jsou nesrovnatelně lepší než kupované.

„Babičko, mám velký hlad, koblížky mám tuze rád.“

V poslední době se kloním k tomu, že tradiční recepty spíše dodržuji a neupravuji a tak jsem letos koblížky upekla tak, jak je pekla prababička. No, nakonec jsem si neodpustila udělat alespoň pár špaldových, když jsem pak viděla kolik jsem toho nasmažila, trochu jsem se zděsila tím množstvím, ale kupodivu zmizely, tak moc byly dobré :).

DSC08288a

Náročnost: středně obtížné
Čas: 2 h
Počet porcí: vykrajovátko cca 6 cm - 28 koblížků

Potřebujete:
500 g hladké mouky
35 g čerstvého droždí
40 g třtinového cukru 
4 žloutky
65 g změklého másla
250 ml mléka
3 lžíce rumu 
nastrouhaná kůra z 1 citronu (lze vynechat)
špetka soli

olej, ghí nebo sádlo na smažení - cca 0,5 - 1 l

vanilkový krém nebo marmeláda na plnění, může být i čokoška

Kvásek
Začněte tím, že si připravíte kvásek. Droždí s cukrem utřete do kašičky, přidejte část mléka (cca 100 ml nebo půlku), které bude vlažné a lžíci mouky, promíchejte, přikryjete a dejte na teplé místo.

Vzešlý kvásek nabude cca dvojnásobně a trvá mu to přibližně deset minut.

Příprava těsta:
Máslo s cukrem utřete do pěny, poté zašlehejte žloutky, rum a citronovou kůru a promíchejte. Do máslové směsi přidejte prosátou mouku se špetku soli a vzešlý kvásek. Prohněťte a postupně zapracovávejte zbylé mléko.

Těsto důkladně propracujte, mělo by být vláčné a nelepivé.

Bochánek z těsta nechte v míse, poprašte moukou, ať neoschne a přikryjte. Dejte na teplé místo nakynout. Kynout bude cca půl hodinky.

Příprava koblih
Vykynuté těsto přendejte na vál nebo pracovní plochu, kterou jste si pomoučnili, by se těsto nelepilo. Těsto celé nebo po částech vyválejte. Výšku vyváleného plátu těsta si zvolte podle toho, jak budete koblihy plnit. Nebo jen odkrajujte kousky a tvarujte kuličky. Velké koblihy dělám 40 – 50 g těsta a mini neplněné (skořicové) z 20 g těsta.

Plnit koblihy lze dvěma způsoby.
1) těsto si vyválíte nižší, vykrájíte libovolně velká kolečka, doprostřed každého kolečka dáte trochu marmelády, přikryjete druhým kolečkem a velmi důkladně okraje přimáčknete k sobě. Okraje musí být přimáčklé opravdu dobře, by vám do oleje nevytekla náplň.

Masopustní staročeské koblihy | reBarbora's kitchen

2) těsto si vyválíte a vykrájíte vyšší nebo ukoulejte kuličky. Usmažené koblihy buď propíchnete např. vařečkou a cukrářským sáčkem vstříknete náplň a nebo zdobícím nástavcem, který je úzký a delší. Tento způsob preferuji já, je to rychlé a praktické.

Vykrájená kolečka/kuličky opět přikryjte a nechte ještě dalších cca 30 minut dokynout.

„Já koblížek, koblížek na másle smažený, 
na okénku chlazený, já od babičky utekl, 
já od dědečka utekl.“

Smažení koblih
Na smažení si vyberte hrnec tak, by v něm koblihy v oleji plavaly. Vrstva oleje by měla být alespoň tři centimetry, koblihy by se neměly dotýkat dna.

Na smažení je ideální sádlo a ghíčko, ale i z oleje budou moc dobré. Nebo můžete dát část oleje a část sádla.

Samotné smažení vám zabere pár vteřin. I když se může zdát, že za tu dobu se koblihy nestihnou udělat, stihnou. Olej musí být dostatečně rozpálený, by se koblihy nafoukly. Ale zase ne moc, byste je hned po vložení do oleje neměli černé. Začněte na co nejvyšším stupni, zkuste jednu koblihu a na zbytek si případně teplotu upravte.

Koblihy do oleje vkládejte vrchní stranou a přiklopte poklicí, počkejte max. 10 vteřin a otočte, druhou stranu koblihy dosmažte bez přikrytí.

Usmažené koblihy dejte na papírové utěrky, ať se z nich trochu ten olej odsaje.

Pokud jste neplnili před smažením, tak koblížky naplňte a pocukrujte. Pokud nemáte rádi plněné, můžete je obalit ve skořicovém cukru.

Dobrou chuť ♥

TIP: koblížky budou ještě dokonalejší, když je necháte kynout pomalu v chladu (v lednici). Těsto po vypracování uložte do druhého dne do chladu, poté je nechte cca 2 – 3 h při pokojové teplotě, vytvarujte kuličky a nechte kynout další hodinku, dokud nebudou krásně velké, nakynuté.

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.