Základní recepty

Domácí listové těsto

Domácí listové těsto | reBarbora's kitchen

Listové těsto jsem chtěla vyzkoušet už dlouho, ale pořád se mi do něj nechtělo. Dokopala mě k tomu až zářijová výzva odvážných pekařů v časopise Gurmet, kde bylo Mille feuille, které mám na seznamu už taky pěkně dlouho a tak mi to přišlo jako dobrá příležitost :).

Na listové těsto existuje spoustu receptů, které se liší jen v drobnostech. Já nakonec zvolila recept po prababičce, i když původně jsem chtěla prubnout obrácené listové těsto podle Piera Hermé, no až tak odvážná jsem nebyla :).

Listové těsto se skládá ze dvou vrstev – vodové těsto a máslové těsto. Máslové těsto se zabalí do vodového a rozvaluje se. Pak se chladí, pak se rozvaluje, pak se zase chladí, rozvaluje.. a tak stále dokola :), takže je to opravdu časově náročnější. Na druhou stranu, vyváleno máte za minutku a pak máte hoďku čas. A ta chuť je prostě jiná, lepší.

Náročnost: obtížné
Čas: 20 min + pár hodin
Získáte: 700 g výborného máslového listového těsta

Potřebujete:
Vodové těsto:
200 g hladké mouky
80 ml studené vody (nebo dle potřeby)
1 žloutek 
1 lžička šťávy z citronu

Máslové těsto:
250 g studeného másla
50 g hladké mouky

Nejprve si připravte máslové těsto. Do studené másla zapracujte hodně rychle mouku. Zapracovávat mouku musíte opravdu hodně rychle, poněvadž máslo pod rukama velmi rychle taje. Udělejte bochánek a dejte ho chladit na půl hodinky až hodinku do lednice.

Na vodové těsto smíchejte všechny ingredience dohromady. Zpočátku se těsto bude lepit, propracovávejte tak dlouho, až se lepit nebude ani k vašim rukám ani k míse/válu. Propracované těsto nechte chvíli odpočinout.

Až budete mít máslové těsto odpočaté, vezměte pečící papír cca 30 x 30 cm a všechny čtyři strany ohněte tak, že vám vznikne uprostřed čtverec cca 15 – 20 cm. Na ten položte máslové těsto a rukama po celém tom čtverci rozhrňte. Poté přes těsto přehněte volné okraje. Opět pracujte rychle, ať se vám máslo nerozpustí. Tuto fázi můžete udělat i hned, než dáte těsto chladit do ledničky. Takto zabalené těsto lehce vyválejte.

Domácí listové těsto | reBarbora's kitchen

Teď vezměte vodové těsto a vyválejte z něj čtverec, který bude o tolik větší, by se do něj máslové těsto vešlo na šikmo. Na vyválený čtverec vodového těsta položte máslové tak, že rohy budou směřovat dva nahoru a dva do boku. Přebývající vodové těsto přehněte přes máslové, jako obálku. Těsto pořádně přimáčkněte, ať vám pak z toho nevylézá. Těsto by se mělo pomlátit válečkem, na což jsem zapomněla, ale výsledek to nijak neovlivnilo.

Domácí listové těsto | reBarbora's kitchen

Když máte máslové těsto zabalené ve vodovém, nastává několika hodinová fáze válení. Z čtverce vyválejte obdelník, ale ne moc tenký. Z pravé i levé strany obdelníku přeložte těsto do středu, poté přeložte ještě jednou, vznikte tak opět obdelník. Dejte na hodinku do lednice. Po hodince těsto opět vyválejte do obdelníku a opět okraje zahněte do středu a ještě jednou přeložte. Dejte opět na hodinu do lednice. Tuto fázi chlazení a válení opakujte celkem 4 x, poté už je těsto připravené k použití.

Těsto na fotce je při pečení stlačené pekáčem do slabé placky, připravovala jsem z něj Mille feuille.

Domácí listové těsto | reBarbora's kitchen

1 komentář: „Domácí listové těsto

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.