Nezařazené

Jaká byla kuchyně středověku

Letošní léto jsem měla hodně pracovní, což se trochu odrazilo i tu, na blogu. Krom příprav nové knihy jsem se hodně věnovala poznávání kuchyně z dob dávno minulých. Přesunula jsem se do období rakouska-uherska, ale hlavně do pozdního středověku, o jehož kuchyni se tu rozepíšu, neb to mnohé zajímalo. Resp. hlavně o panské kuchyni středověku. Ukážu vám i jak takové středověké jídlo vypadá, když ho připravím já a na ukázku a navození atmosféry i něco málo ze středověké hudby.

Jak to tehdy vypadalo?

Kuchyně, tedy místnost kde se vaří, tak jak ji známe vznikla až v 16. stol. Společně s příchodem kachlových kamen. Jedná se o tzv. Černou kuchyni. V té době se jen opékalo na ohni nebo velkých pánvích, také se vařilo ve vodě. Dnes oblíbené smažení ještě neznali.

Jedlo se jen 2 x denně – první jídlo mezi 10 h a 11 h a druhé jídlo v 18 h. Brzo ráno proběhla menší snídaně. Jídlo nevypadalo tak, jak jej známe dnes, tedy např. maso nebo omáčka s přílohou, přílohy vůbec ještě neznali a nejedli. Maso se jedlo samotné nebo s ovocnou omáčkou, té se říkalo jícha.

Jak a z čeho se jedlo?

Nádobí bylo z kameniny, skla nebo z kovu, např i z cínu, který ale uvolňoval nebezpečné látky do jídla, jak se až později zjistilo. Ubrus sloužil nejen k prostírání stolu, ale měl i čístící funkci, stolovníci si do cípů utírali špinavé ruce. Jedlo se rukami nebo lžící, případně si pomáhali nožem, ten ale spíše sloužil k porcování a přípravě jídla. Vidličky přišly až později a zpočátku se považovali za „nástroj ďábla“. Poprvé se v Evropě začaly vyskytovat ve 14. století, v 15 – 16. stol. si nacházely cestu k nám a zabydlely se tu až kolem 17.stol.

Co se tehdy jedlo?

Velmi oblíbené byly kaše. Kaše asi tak na milion způsobů :). Dělaly se ze všeho, i z masa. Prostý lid jedl jen obyčejné kaše, většinou z pšenice, žita a podobně. Kaše byly oblíbené hlavně sladké (i masové byly sladké). Nesladilo se ale cukrem, ten svůj boom zaznamenal až na přelomu středověku a renesance. Sladilo se hlavně medem, ale i ovocem.

Panstvo jedlo také hodně maso, hlavně šlechta. Nejvíce to byla zvěřina, ryby, ale i drůběž (kuře, páv), hovězí a vepřové. Tehdy bylo běžné jíst např. lišky nebo veverky. Z ryb se maso jedlo většinou zvlášť a kůže se nadívala. Kvůli velké konzumaci masa měli tehdy bohatí páni také velmi často dnu, proto se této nemoci říká nemoc králů. Trpěl jí i např. Karel IV.

Jak se lišilo stravování na venkově a u šlechty?

Venkované měli stravu velice chudou. Hodně jedli to, co vypěstovali,nasbírali a z těch levnějších surovin, tedy ovoce, mléčné výrobky, hrách, chléb, obiloviny, polévky, kaše. Pily čaje z bylinek, vodu nebo pivo.

Panstvo jedlo i ovoce exotické, které si nechávali dovážet, jako třeba fíky, datle nebo citrony. Ti nejbohatší si nechávali vozit i třtinový cukr, který v té době začali objevovat. Tehdy ale ještě s ním nijak výrazně nesladili, ale považovali ho za lék. Ve velké míře jedli maso a pili víno. Kaše se také jedly ve velkém, ale víceméně jen sladké a z dražších surovin, nejdražší surovina tehdy byly jáhly.

Velmi oblíbené bylo také koření. S tím se nakládalo při vaření velmi velkoryse, neb platilo, že čím víc koření, tím honosnější jídlo a bohatší hostitel. Koření se totiž dováželo a bylo velmi drahé.

Hovězí kýta na víně
Hovězí kýta, víno a několik druhů koření – jedno z nejoblíbenějších jídel

Co bylo tehdy jinak a co se dochovalo?

Tak například knedlík nebyl to, co známe dnes. Knedlík se dříve dělal z nasekaného masa. Obecně se maso hodně často sekalo (to co je dnes mleté), což ale zabralo mnoho hodin času a pokrmy ze sekaného masa tak patřily k těm nejluxusnějším.

Kobliha ve středověku také vypadala úplně jinak. Byl to opět pokrm z masa, dnes by se to dalo přirovnat k paštice, která je pečená ve formičce.

Žahour znali a dělali už tehdy. Dnes je znám z borůvek, dříve to byla sladká omáčka z jakéhokoliv ovoce, např. jahod, meruněk, borůvek.

Mandlové mléko se dělalo ve středověku úplně stejně jako dnes. Rozdíl je jen v tom, že dnes si pomůžeme elektrikou, ale tehdy mandle ručně drtili, než je zalili vodou a posléze přecedili.

 

Příklady jídel

Dřený hrách (rozmačkaný na kaši) byl velmi oblíbený panský dezert, v kombinaci s rozinkami a medem.

Kaše a varmuže se dělávaly ze všeho, z obilovin, hrachu, jáhel, ale i z nasekaného masa a velmi často z rozvařeného ovoce. Také se dělala z tvarohu.

Maso se podávalo přelité omáčkou, nejčastěji z ovoce. Takové se říkalo jícha, byla z rozvařeného ovoce, doladěná různými druhy koření a zahuštěná starým nastrouhaným chlebem.

Polévky měly konzistenci kaše, nebyly tekuté jako dnes. Dělaly se např. z konopných semínek, z piva nebo nadrcených mandlí.

Běžné bylo kombinování sladkých a slaných chutí a to až extrémně na dnešní poměry. Obecně tehdejší kombinace byly velmi nezvyklé.

 

Zajímavosti

  • První dochovaná kuchařka, neboli první ucelený soubor receptů rozdělený dle kapitol, tedy tak, jak známe kuchařky dnes, se datuje v polovině 16 stol. A napsal ji Bavor z Hustiřan, nese název „Kuchařství, to jest knížka o rozličných krmích, kterak se užitečně s chutí strojiti mají.“ Úplné prvenství mezi kuchařkami má ale Severin mladší a jeho soubor, kde je na 400 krmí.

  • Kuchařky posléze psali jen významní lidé, často vědci. Tím byl i onen Bavor, který byl alchymista na dvoře Rudolfa II.

  • V oblasti gastronomie se každý věnoval tomu „svému řemeslu“, tedy byli např. caletníci, koláčníci, kobližníci, perníkáři..

  • Víno ve středověku teklo proudem, hojně se pilo a přidávalo se i do jídel. Opilost byla dokonce považována za něco úctyhodného. Prostý lid naopak pil pivo, a ne v tak velké míře :).

  • Na šlechtických stolech se při hostinách často objevoval „Šauesten“ – což bylo tzv. Jídlo na podívanou. Jednalo se o celé zvíře, které se celé potřelo zlatou barvou nebo se jinak nabarvilo a zdobilo tak stůl.

 

 

 

 

 

 

A na závěr ukázka středověké hudby!

 

 

 

Informace jsem čerpala převážně z knih doktorky Magdalény Beranové, Moniky Feyfrlíkové, Vondrušky a z dostupných internetových odborných článků.

Soutěžím s Mall.cz

2 komentáře: „Jaká byla kuchyně středověku

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.