Alkoholické · nápoje · Tipy a recenze

Absinth – od historie po současnost, s tipy na podávání a 2 druhy drinku

dsc08839-02-1321725201.jpeg

Na 5.3. připadá mezinárodní den Absinthu, tak si o tomto zeleném tajuplném nápoji pojďme něco říct, na konci vás čekají i tipy na dva Absinthové koktejly.

Absint/Absinth, zvaný též zelená víla, je mýty opředený tvrdý alkoholický nápoj. Skrývá v sobě určitou dávku dekadence, oblíbený byl svého času mezi francouzskými umělci a to hlavně díky údajným halucinogenním látkám. Absinth si rád vychutnával Paul Verlaine, Oscar Wilde nebo také Vincent van Gogh, který si své ucho uřízl údajně pod vlivem Absintu. Malíř Édouard Manet dokonce Absinth ztvárnil na svém obrazu s názvem Piják absinthu, později ho následoval svými obrazy také Picasso.

Absinth, krom jiného, obsahuje tři základní bylinky – anýz, fenykl a pelyněk. A právě látka obsažená v pelyňku – tujon, může za to, že Absint byl považován za halucinogenní. Tyto vlastnosti ale nebyly tujonu věděcky prokázané, navíc v Absinthu je ho velmi nepatrné množství. Bylinky se několik dní macerují v alkoholu a poté se 2 – 3 x destiluje. Pokud se nezdaří destilace, dobarvuje se Absint chlorofylem z bylinek.

I pití Absinthu má svá zavedená pravidla. Díky své velké síle, obsahuje 65 – 80% alkoholu, není dobré jej pít samotný. Absinth se nejčastěji ředí vodou. Základní podávání absintu je 1:2 – 1:6 s ledovou vodou. Ve světě je zavedené podávání Absintu s pomocí speciální absintové lžíce, která se postaví na sklenku s nalitým čistým Absintem, položí se na ni kostka cukru a ta se přelévá ledovou vodou. K tomuto jsou určeny i speciální absintové fontány. V Čechách je rozšířené malinko pozměněné podávání – kostka cukru se na lžičce nechá nasáknout Absintem, zapálí se a karamel, který tím vznikne se nechá odkapat do sklenky s Absinthem, poté se lžičkou se zbytky karamelu zamíchá a dolije vodou, opět ledovou. 

Krom klasického podávání je Absint vhodný také do koktejlů, za mě absintovým bylinkám nejvíce sluší citrusové a sladko-kyselé tóny, takže tu pro vás mám dva tipy na drink právě na této bázi – limetkový Absinth a Absinth se zeleným jablkem. Použila jsem na ně Absinth český, který se řadí mezi top Absinthy a to Absinth Hills Verte, který můžete nyní zakoupit v unikátní limitované edici, v nádherné láhvi ve starodávném stylu, jehož základ tvoří dva druhy nejkvalitnějšího pelyňku, 15 bylin a obsahuje maximum thujonu 35 mg/kg.

Na zdraví!

A pokud se o Absintu chcete dozvědět ještě více, krásný článek najdete na webu Alkohol.cz, kde můžete zakoupit i zmiňovanou limitovanou lahev Hills Verte.

Náročnost: snadné
Čas: 15 min
Počet porcí: 1

Potřebujete:
Limetkový Absinth 
15 - 20 ml Absinthu
1 lžíce šťávy z limetky
1 lžíce bezového sirupu
ledová voda - 100-150 ml
máta, rozmarýn a plátky limety k dokončení

Jablkový Absinth
15 - 20 ml Absinthu 
jablko Granny smith
šťáva z jablka nebo džus ze zelených jablek cca 20 ml
1 lžíce limetové šťávy
1 lžíce bezového sirupu
ledová voda cca 100 - 150 ml
máta, rozmarýn a plátky jablíčka k dokončení

Limetkový Absinth

Asinth nalijte do skleničky, přidejte pomalu vodu, šťávu z limetky a sirup a snítky bylinek promíchejte, přidejte do sklenky i plátky limetky. Podávejte hned ledové.

Jablečný Absinth

Postupujte jako u předešlého drinku, absinth pomalu zalijte vodou, jablečnou šťávou, zastříkněte limetou a dle chuti dejte bezový sirup. Promíchejte snítky bylinek a přidejte do sklenky plátky jablíčka nebo i limetky. Podávejte hned ledové.

Pokud máte jablíčka štavnatá a nemáte šťávu/džus, tak postačí, když dáte do sklenky jen plátky.

 

TIP: Uváděné množství berte klidně orientačně, jak je uvedeno v článku, Absinth se dá ředit různými poměry, já mám vše raději slabší, navíc se Absinth prodává v různých sílách, takže záleží jen na vaší chuti, kolik si čeho dáte.

 

Dobrou chuť ♥

 

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

Tento článek je ve spolupráci s Alkohol.cz ♥

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.