Nezařazené · Tipy a recenze

Recenze knih: Ruce v mouce – Iva Trhoňová

Recenze knih: Ruce v mouce - Iva Trhoňová | reBarbora's kitchen

Kdo by nemiloval čerstvé pečivo, krásně křupavý rohlíček právě vytažený z trouby nebo báječně pórovitý domácí chlebík, nadýchaná střídka, křupavá kůrčička.. už se vám taky sbíhají sliny? Čerstvě upečené domácí pečivo je prostě velká lahoda, ale ne každý si troufne ho upéct, přece jen to není jako strčit do trouby třeba kuře. Ale nebojte, s knihou Ivy Trhoňové zvládnete chlebík i rohlíčky. Ne nadarmo se její kniha, vydaná v loňském roce pod nakladatelstvím Albatros stala okamžitě hitem.

„Upéct si doma občas ve vlastní kuchyni tohle ″voňavé štěstí″ se opravdu vyplatí. Udělá vám to dobře na duši i na jazyku a příjemně provoní celý váš domov.”

Kniha Ruce v mouce to nejsou jen recepty, to je celá filozofie pečení. Od přípravy na pečení, přes samotné pečení až po to, co si na to čerstvě upečené pečivo dát. Iva Trhoňová v knize myslela opravdu na vše. Stejně tak samotné recepty na pečivo nejsou zaměřeny jen jedním směrem, ale jsou zde recepty jak s kváskem, tak s droždím. Není se tedy čeho obávat :).

„Pečení je prima zábava a pocit, že pro rodinu dělám to nejlepší, co můžu.”

V úvodu knihy vám autorka řekne, proč vlastně je dobré péct si pečivo a chléb doma. Následuje část věnovaná pomůckám při pečení a hlavně spousta rad, která během pečení rozhodně oceníte. Několik stránek je věnováno i samotným surovinám, víte třeba to, že tuk má v pečivu nejen chuťovou funkci, ale že např. prodlužuje i trvanlivost pečiva? Pro mě to tedy byla novinka.

„Ještě zmíním dvě důležité suroviny potřebné pro domácí pečení. Jsou to radost a pohoda, bez kterých dost pravděpodobně neupečete dobré pečivo. … Pečivo připravované v klidu, s láskou je poznat na první pohled.”

Největší strašák při pečení domácího chleba je určitě kvásek. Nebojte se ho, Iva vás s tímto velmi důkladně seznámí. Dozvíte se tak nejen co je kvásek, proč je dobré péct právě z něj, ale hlavně také jak na něj – jak kvásek založit a to včetně mýtů, které o založení kvásku panují, i jak se o kvásek starat a udržovat ho.

Velice důkladně je v knize popsáno také jak na přípravu těsta, by vám vše klaplo tak, jak má a podle vašich možností. A to i časových, takže se dozvíte i podrobnosti o lednicovém kynutí těsta. Během pečení by vás tedy nemělo nic překvapit, na vše vás autorka velmi důkladně připraví.

„Pečení není žádná složitá alchymie, jak se někdy začátečníkům může zdát, ale ani hra bez jakýchkoliv pravidel.” 

Teorii máme zmáknutou a můžeme se pustit do samotného pečení. Následuje totiž spousta receptů. Nechybí samozřejmě recept na základní kváskový chléb, ale čeká vás tu opravdu mnoho dalších variací na chleba z kvasu.

Kváskový nemusí být ale jen chléb, výborné je z kvásku i pečivo a to jak slané, tak sladké. Nechybí samozřejmě ani pečivo, různé dalamánky, bagety, rohlíky.. A samozřejmě ne jen z kvásku jsou recepty, ale hodně jich je i z droždí, pokud si tedy ani s knihou na kvásek netroufnete, i tak si zde přijdete na své.

„S kváskem se dá upéct téměř každé pečivo, původně kypřené droždím.”

Receptová část knihy je velice obsáhlá, pečivo i chleby a samozřejmě i sladké, zde najdete jak ve variantě s droždím, tak s kvasem. Krom klasických druhů, které jsem jmenovala je několik receptů věnováno i zahraničnímu pečení, resp. z několika zemí je recept, který je pro ně typický, zastoupena je tu třeba Itálie  a jejich focaccia nebo z Usa trhací chléb a nechybí ani mé milé Turecko a jejich tak typické placky gözleme.

V této úžasné publikaci najdete i různé tyčinky, preclíčky, ale ani pizza. A když už nebudete vědět co na své čerstvě upečené pečivo ještě dobrého dát, autorka knihy i na toto myslela, takže v závěru vás čeká i několik takových receptů.

Celkem je v knize 135 receptů a hodně cenných a užitečných rad, pokud tedy chcete začít péct vlastní pečivo, tato kniha by vám neměla uniknout. Zakoupit ji můžete ZDE a pokud chcete i podpis autorky knihy Ivy Trhoňové, mrkněte na její blog Pekárnománie a zkuste se s ní domluvit :).

 

Recenze je ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros media.

 

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.