zavařování

Recenze knih: První republika u stolu – Jaroslav Vašák

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku samostatné republiky. První republika byla dobou hospodářského i kulturního rozkvětu a mnoho kulturních děl z té doby je populární dodnes. Nikomu tak určitě nejsou cizí jména jako Oldřich Nový, Bohuslav Martinů, Adina Mandlová, Alois Jirásek.. A s kulturou národa je spjata i gastronomická tradice. A právě té je věnována tato kniha. Co jedli za první republiky celebrity, ale i běžní lidé, jak se tehdy slavili Vánoce i zajímavosti ohledně dobového stolování. Tomu všemu se Jaroslav Vašák ve své knize věnuje.

DSC08066a-01

Slavných osobností je v knize zmíněno opravdu hodně. Podíváme se do života umělců, politiků, sportovců i kuchařských mistrů. Součástí knihy jsou i oblíbené recepty jak právě oněch celebrit, tak i obyčejných lidí. 

Je zajímavé pozorovat, jak se kuchyně té doby změnila. Dřív byla např. bio zelenina standard, nepoužívali se postřiky, lidé jedli to, co si vypěstovali a exotické ovoce jako pomeranče, byly jednou za rok na Vánoce a jen v městě. Neřešil se cukr, ač sladká jídla tvořila velkou část běžného jídelníčku.

„…chválím vejce se šunkou i čaj a oříškové keksy, koláč s vonící meruňkou …
Čas pokročil, je pozdě sice, ještě nás čeká jeden chod …
Odmítám. – Tedy sklenku vína? Jen sklenku!
Víno pil jsem rád, bývala to má stránka stinná.” J.Seifert

Recepty v knize jsou ponechány v původní podobě, což má své kouzlo. Trochu mi ale chybí obsah nebo alespoň rejstřík jmen či receptů, pro lepší orientaci.

A na co se můžete těšit? Dozvíte se zde například to, co se jedlo ve známé firmě Tomáše Bati, jak se stravoval prezident Beneš nebo Masaryk  i recepty na jejich oblíbená jídla.

Velkým skvostem knihy je pro mě několik stran receptů Jaromíra Trejbala, což byl dvorní kuchař Vlasty Burina, velkého labužníka. Jaromír Trejbal vařil i pro belgického krále Alberta I. a jeho recepty jsou neskutečně nadčasové a skvělé! Trejbalových receptů je v knize hned několik a to jak jeho oblíbených, tak těch, které vařil Burianovi.

Kromě Trejbala jsou zde i další kuchařské legendy a jejich recepty. Např. majitelka kuchařské školy a autorka několika kuchařek Anuše Kejřová, Vilém Vrabec či slavná Marie Sandtnerová a několik jejích receptů.

DSC08103a-01

„Po ránu jest nejlepší tvrdý čistý alkohol – asi tak půl deci. Rozehřeje krev a vzbudí chuť v žaludku” Tuto praxi Marvanova manželka Márinka pěstovala po celý život. V osmdesáti letech dávala přednost zvláště vodce finské. Dožila se osmdesáti osmi let. Toto pravidlo má ale jeden zádrhel: ráno panáka a pak už nic!

Kdo vařil Karlu Čapkovi, na co si potrpěl u jídla, jaké je jeho oblíbené jídlo i další z jeho receptů? Právě takové odpovědi vás v knize čekají. A to hned u několika slavných osobností. Nechybí zde ani jeden z mých nejoblíbenějších prvorepublikových herců Hugo Haas. Jaký byl a co měl rád? Víte třeba, že moc rád navštěvoval po celé Evropě vyhlášené lahůdkářství Paukrt? Vybaví se vám Námořnický grog z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka? Recept na něj v knize také najdete.

Velice krásná je kapitola věnovaná T.G. Masarykovi. Velice skromný člověk, který nutil své spolustolovníky, by spolu s ním u jídla abstinovali, jelikož on sám byl odpůrce alkoholu. Ač byl i u jídla velice skromný, jedno oblíbené jídlo měl a nejen na něj je zde recept.  Krom Masarykových receptů se můžete dočíst i co se na Pražském Hradě podávalo při slavnostní večeři ku příležitosti výročí první republiky a spoustu dalších zajímavostí.

„Když jsem vařívala, vždycky jsem chtěla vědět, co pan prezident rád. No, po čase jsem poznala, že mu chutná taková jednoduchá domácí strava. Však také jednou povídal: Já mám nejraději jídla, jaká vařila doma maminka.”

V další části knihy vám autor přiblíží jak se v té době slavili Vánoce a to nejen po kuchařské stránce. Následuje velké množství receptů, které jedli běžní lidé. Těchto receptů je v knize přes tři sta. V části věnované zajímavostem se dozvíte i o dodnes slavných firmách. A nejen o nich.

DSC08069a-01

Jaroslav Vašák, který se pyšní titulem Mistr kuchař a je autorem 127 publikací z oboru gastronomie dal dohromady vskutku úchvatnou sbírku. V knize najdete přes padesát osobností, necelé dvě stovky jejich oblíbených receptů i další zajímavosti z jejich života a také přes tři sta receptů obyčejných lidí. Pokud vás také zajímá gastronomická stránka první republiky, tato kniha bude opravdovým klenotem vaší knihovničky. 

Zakoupit ji můžete třeba ZDE.

Pro mě je největším pokladem prababiččina prvorepubliková sbírka ručně psaných receptů, takže z této knihy jsem byla nadšena :). A co vy, máte taky rádi období první republiky? Zaujala vás tato kniha? Budu ráda, když se v komentářích podělíte se mnou o svoje dojmy ♥

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

Tento článek je napsaný ve spoluprací s Albatros Media.

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.