Tipy a recenze

Recenze knih: Můj život bez lepku – Monika Menky

Recenze knih: Můj život bez lepku - Monika Menky | reBarbora's kitchen

Lidí, kteří mají celiakii nebo alergii na lepek stále přibývá. Ještě před pár lety zcela neznámá, dnes už bohužel nijak výjimečná. Celiakie. Celiakii diagnostikovali před dvěma lety i Monice Menky. Velká milovnice jídla se s touto diagnózou ale rozhodla zabojovat a důkazem, že se jí to povedlo je i tato její kniha nebo její blog – Celiaxmoni, který sledují tisíce lidí a kterým Moničino vaření velice pomáhá.

V knize, kterou na sklonku loňského roku vydalo nakladatelství Albatros se kromě spousty rozmanitých bezlepkových receptů Monika rozepsala, jak sám název napovídá, i o životu bez lepku. Dozvíte se tedy, jaká byla její cesta k bezlepkovému stravování, blogování nebo jak vše zvládá. A že to zvládá bravurně!

DSC07398a

O celiakii panuje mnoho mýtů, které mohou začátečníkům v bezlepkovém stravování uškodit. A tyto mýty se  autorka knihy snaží eliminovat. Dozvíte se zde o celiakii včetně důležitosti a průběhu vyšetření, ale i to, jaké potraviny budete moci při dietě používat i na jaké budete muset zapomenout. A nejen potraviny! Napadlo by vás třeba to, že lepek je obsažen i v balzámu na rty či jiné kosmetice?

Krůček po krůčku vás Celiaxmoni provede i zásadami pečení bez lepku, které díky jiným vlastnostem bezlepkových mouk není stejné jako běžné pečení. A jaké ty bezlepkové mouky jsou a na co se která používá? I to se v knize můžete dočíst. Monika v knize také radí na co si dávat při bezlepkové dietě pozor či jak bezlepkové potraviny rozeznávat.

DSC07346a

A teď už k samotným receptům, kterých je celkem šedesát. Kniha je rozdělena do několika kapitol, nechybí zde snídaně, svačinky, hlavní jídla, polévky a samozřejmě i dezerty a pečivo. Poslední receptovou kapitolou pak jsou sváteční recepty. Na své si zde tedy přijde opravdu každý.

DSC07377a

Moničiny recepty jsou opravdu dokonale propracované. Mezi snídaněmi najdete např. lívanečky, muffiny, ale i bezlepkovou domácí granolu nebo cereálie! Upéct si podle Monči můžete houstičky, chléb i krekry. Jak vidíte, nic není nemožné. Alespoň ne u Moniky Menky :). Máte chuť na sušenky nebo slané tyčky? Žádný problém!

DSC07337a

Na co já jsem hodně zatížená jsou polévky a ty Moničiny nemají chybu! Určitě doporučuji zkusit polévku z červené a černé čočky, která patří k mým největším favoritům. Velice oblíbeným a rozšířeným jídlem jsou těstoviny, což si člověk držící bezlepkovou dietu nemůže dovolit, ne však s Moničinou knihou, kde najdete variantu domácích bezlepkových těstovin. A co teprve knedlík!

DSC07354a

Oblíbenou kapitolou budou určitě dezerty, kde najdete různé buchty, koláče, dortíky.. A celiaky už nezaskočí ani svátky, najdete tu např. mazanec i cukroví. Recepty samozřejmě doprovází i překrásné autorské fotografie Moniky. 

DSC07383a

Monika neboli Celiaxmoni myslela v knize prostě na všechno. Pokud vám celiakii diagnostikovali, máte na ni sami podezření nebo jen chcete více žít bez lepku, určitě si nenechte tuto krásnou publikaci „bezlepkové královny“ Moniky Menky ujít. Zakoupit ji můžete na jejím blogu nebo stránkách Albastros Media.

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

Tento článek je napsaný ve spoluprací s Albatros Media.

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.