Hlavní jídla

Grilování: základní tipy co a jak grilovat + dokonalá marináda

Grilování: základní tipy co a jak grilovat | reBarbora's kitchen

Grilování miluju, ale to asi skoro každý :). Moji rodiče na to nikdy nebyli a tak jsem se vyžívala u rodinných sešlostí, kde jsem vždycky slavila úspěch s mojí marinádou, tenkrát pro mě byla hrozná pocta, když si mi o recept řekl strejda, ke kterýmu jsem vzhlížela pro všechno co on umí, to už je ale hodně dávno :), každopádně tu marinádu dělám dodnes a dodnes sklízí úspěch. A nejen recept na ni vám prozradím v dnešním článku.

Univerzální marináda
3 lžíce medu
2 lžíce kvalitní japonské sojovky
1 lžíce worchesteru
1 lžíce hořčice
1 - 2 lžičky uzené sladké papriky
mleté chilli nebo 2 - 3 lžičky omáčky sriracha
2 menší nebo 1 velký stroužek česneku
1 - 2 cibule 
cca 50 ml oleje
sůl (tu dávám podle množství masa)
pepř 
čerstvé bylinky (případně sušené)

*Bylinky dávám podle toho co zrovna mám, ale zpravidla to bývá hlavně 
oregano a tymián, často i rozmarýn.
*Cibuli krájím na ne moc tenké plátky a po ugrilování masa ji v mističce
spolu se zbylou marinádou na grilu podusím a je to naprostá delikatesa.
*Sůl a pepř dávám podle toho, kolik mám masa, resp. tolik, kolik bych toho 
na to maso dala, kdybych ho solila rovnou.
*Marináda vystačí přibližně na kilo masa.

Popisovat jak na marinádu asi nebude třeba, to každý ví. Prostě se jen vše důkladně smíchá, česnek lisuji a cibuli krájím na plátky (viz. v rozpisu), cibule dávám dost, milujem ji pak ugrilovanou v marinádě. Maso v marinádě pěkně opatlejte a nechte v lednici uležet alespoň přes noc, ale klidně i dva dny, chuť pak bude intenzivnější.

Marinádu používám hlavně na kuřecí a vepřové maso. Nejčastěji griluji kuřecí prsíčka a vepřový bůček. Ten je velmi oblíbený u každého, kdo ochutnal. Pokud jste ještě nezkusili, tak to určitě napravte, bo to je opravdu nebe.

Kuřecí maso: pokud grilujete maso i s kostí, udělejte na mase pár zářezů nožem až ke kosti, lépe se propeče. Pokud máte prsíčka, je lepší je nafiletovat na tenčí plátky, kvůli propečení. Kuřecí maso nechte vždy propéct úplně, jinak riskujete zdravotní problémy. Na kuře se hodí výše uvedená marináda, kterou můžete obměnit třeba výměnou hořčice za kvalitní (nejlépe domácí) kečup v kombinaci se sladkou chilli omáčkou. Nic nezkazíte ani když na kuře použijete jen sůl a pepř a bylinky.

Grilování: základní tipy co a jak grilovat | reBarbora's kitchen

Vepřové maso: tak s tím je to vlastně stejné jako s kuřecím :).

Hovězí maso: na grilování musíte mít maso určené přímo na gril, jinak ho neukousnete. Já jsem si hodně oblíbila rib eye steak, ten je podle mě naprosto nejlepší. Dále se na gril hodí neméně skvělý rump steak, pupek, pak také nízký roštěnec a samozřejmě svíce. Pokud s hovězím stejkem (nejen) na grilu začínáte, rib eye bude ideál.

Hovězí steak chce být na grilu jen malou chviličku, pokud ho tam necháte příliš dlouho, nezachrání vás ani to, že máte kvalitní maso a neukousnete ho. Doba grilování se odvíjí od výšky masa, když budete mít např. dvoucentimetrový steak, grilujte z každé strany přibližně pět minut. Na krvavý steak, by měl být střed masa studený, na medium by měl být střed masa vlažný a pružný a na propečený je střed tvrdý. Ale úplné propečení nedoporučuji, maso tím zkazíte a bude tvrdší. Pomoci si můžete i teploměrem.

Grilování: základní tipy co a jak grilovat | reBarbora's kitchen

Na hovězí maso sice můžete také použít trochu marinády, ale za mě nejlepší je nechat ho jen tak, s troškou soli a pepře a k tomu nějakou bylinku, at vynikne chuť masa. Maso před grilováním potřete olejem a po grilování ho nechte cca 5 minut odpočívat než do něj zakrojíte. Teoreticky by maso při grilování nemělo překročit 71°C, ale já teploměr nepoužívám, stačí úplně zkusit na maso sáhnout jak pruží.

K hovězímu jsou super různá chutney a podobné sladkopálivé omáčky.

Ryby: ty můžete dát na gril takřka jakékoliv a od toho se odvíjí i délka grilování. Steak z tuňáka budete mít za osm minutek hotový z obou stran, ale celého pstruha musíte grilovat dýl. Ideální jsou samozřejmě už připravené filety. Já třeba z ryb nejraděj griluju tuňáka a lososa, těm stačí oběma jen pár minut, cca 5 minut z každé strany (ale opět závisí na výšce masa). Lososa i tuňáka je lepší nechat (hlavně tuňáka) lehce narůžovělého. U ryb a hovězího je to žádoucí. Filety z ryb na gril vybírejte s kůží a grilujte nejprve kůží dolů, ať se maso zatáhne a nerozpadne.

Na ryby je ideální použít jen olej, citron, sůl, pepř a bylinky. Nejvíce k rybám sedí tyto bylinky – šalvěj, citronový tymián, koriandr a nebo taky petrželka. Super je použít citronový pepř a nic nezkazíte ani česnekem.

Sýry: každý asi zná hermelín na grilu. Koupit už můžete rovnou ochucené, já si ale stejně nejvíc oblíbila ty bez a dochucuji je sama. Většinou jen bylinkami. Super jsou jakékoliv směsi bylinek, použít můžete i jen pepř nebo papriku. Nebo klidně můžete máznout výše uvedenou marinádou, u sýrů si můžete opravdu vyhrát. Super je na grilování slovenský pařený sýr, ten jsem si v poslední době oblíbila velmi. A co určitě někdy zkuste – sýr halloumi. Ten je úplně nejvíc boží! Je to sýr, který vydrží i vysoké teploty, aniž by se roztekl. Můžete z něj udělat tedy i takovéto krásné „stejčky“. Výborně se hodí i do jakýchkoliv salátů. S halloumi můžete kouzlit!

Grilování: základní tipy co a jak grilovat | reBarbora's kitchen

Masem a sýry ale grilování nekončí, super je i ovoce a jiné, ale o tom zase někdy příště ;).

Grilování a létu zdar ♥.

 

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

2 komentáře: „Grilování: základní tipy co a jak grilovat + dokonalá marináda

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.