Tipy a recenze

Velikonoce: tradice a ovocné destiláty

Slíbila jsem vám pokračování článku o degustaci, která proběhla minulý týden v Ateliéru Kalina a tak ho tu máte :). A ke konci se dozvíte i to, kdy co o Velikonocích jíst, když jsme u těch tradic.

Degustace v Ateliéru Kalina | reBarbora's kitchen

Degustace, kterou pro nás připravil Alkohol.cz, se týkala ovocných destilátů, které jsou právě s obdobím Velikonoc spojeny. Poslední dobou už se zvyk sice vytrácí, ale tradici u nás mají právě ovocné destiláty. K Velikonocům se vážou hlavně  na pondělí, kdy koledníci obchází domácnosti a dospělí jsou často odměňováni kořalkou.

Dle církve jsou nejdůležitějšími svátky v roce právě Velikonoce, kdy se oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Po dlouhém půstu následovalo hodování u kterého nesměl samozřejmě chybět alkohol. A největší tradici ve střední Evropě mají právě ovocné destiláty, které se tu začali vyrábět už na konci 14. století. První zmínky o pálení alkoholu na jižní Moravě pocházejí už z roku 1585.

Sic je tohle zrovna druh alkoholu, který nepiju, ale jsem za takovou obsáhlou ochutnávku moc ráda, protože jinak bych takové srovnání nezažila.

Věděli jste třeba, že krom švestek se pálí i třeba maliny nebo třešně? Já vůbec ne. A to jsem z „pálířské“ rodiny :D. O destilátech, které jsme ochutnávali, nám vyprávěl ten nejpovolanější – přední český barman a mistr světa v oboru mixologie Achim Šipl. Ke každému druhu destilátů nám podal vyčerpávající informace a bylo moc příjemné poslouchat tak erudovaného člověka.

Na ochutnání nám Alkohol.cz připravil: hruškovici, meruňkovici,
malinovici, třešňovici a také speciality jako trnkovici, mirabelkovici, zlatou slivovici či archivní slivovici a vzácnou oskeruši, která mi chutnala asi nejvíce.

Největší zajímavostí určitě byla Košer slivovice, která má velice přísná pravidla výroby. Zaujalo mě třeba to, že v místě, kde se švestky pěstují se nesmí sekat tráva, by se neponičil strom. Plody se trhají a nebo sbírají do plachty. Plod, který spadne na zem, nesmí být při výrobě slivovice použit. Následně tato košer slivovice zraje celých deset let v dřevěných dubových sudech. To všechno jí dodává nejen exkluzivitu, ale hlavně prvotřídní kvalitu a chuť. Ač na tvrdý alkohol nejsem, tak kromě Oskerušovice mi právě Košer slivovice chutnala nejvíce.

RSH_5080

A když už jsme u těch tradic Velikonoc, tak jsem pro vás připravila malé shrnutí:
Květná neděle – neděle před velikonocemi je poslední nedělí 40 ti denního půstu
Modré pondělí
Šedé úterý
Škaredá středa
– ve středu Jidáš zradil Ježíše a poté se oběsil. A proto se právě v tento den                               pečou jidášky, pečivo stočené do tvaru provazu, který má symbolizovat.                                 V tento den byste se také neměli mračit nebo se s někým hádat.
Zelený čtvrtek – jak už název napovídá, tento den by jste měli jíst něco zeleného, takovou                              největší klasikou je špenátová polévka nebo polévka z prvních jarních                                    bylinek. Dle některých zdrojů se jidáše pečou naopak na Zelený čtvrtek.
Velký pátek – den, kdy byl Ježíš ukřižován a tedy by se nemělo hýbat se zemí, nemělo by                           se prát, by se prádlo nemáčelo v krvi Ježíše, nemělo by se nic darovat,                                     zametat nebo péct a také by se měl držet velmi přísný, celodenní půst.
Bílá sobota – končí půst, peče se mazanec a beránek
Hod boží velikonoční – v křesťanství nejvýznamnější den roku, oslavuje se                                                                       zmrtvýchvstání Ježíše Krista, po konci půstu následuje                                                               hodování, typické je jehně či jiné mladé maso, jarní bylinky a                                                   různé nádivky.
Velikonoční pondělí – pro pondělí je typická pomlázka, koledování a vajíčka. Vajíčka se barví různými barvami, ale zvláštní význam mají vejce červená, která mají symbolizovat krev.

A na závěr další várka krásných fotografií z degustace od Jana Rasche:

 

Veškeré zmiňované destiláty a dalších více jak 200 druhů alkoholických nápojů zakoupíte na Alkohol.cz

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.