zavařování

Sušená rajčata – jak na ně a tip na recept

Sušená rajčata | reBarbora's kitchen

Jedním ze způsobů, jak si uchovat rajčata ze zahrádky i na zimu, je jejich usušení. Sušená rajčata pak můžete dát pod maso nebo s nimi maso naplnit, přidat do pomazánky, do sendvičů, na chlebíčky, na těstoviny, na chleba s máslem.. ale super jsou i jen tak.
Sušit je můžete jak na slunci, v troubě nebo v sušičce.

 • Sušení v troubě
  Pro sušení v troubě si vyložte plech pečícím papírem na který naskládejte nakrájená rajčata. Rajčata můžete nakrájet buď na čtvrtinky, půlky a nebo jako já, na plátky. Pamatujte, že sušením zmenší dost svůj objem a tedy krájejte plátky širší, min. 0,5 cm.  Ještě lepší než pečící papír je ale síť na sušení. Troubu vyhřejte na 60°C – 70°C a rajčata sušte cca 10 – 12 hodin. Během této doby je jednou obraťte, ať se rovnoměrně prosuší z obou stran.
 • Sušení v sušičce
  Rajčata opět nakrájejte dle libosti buď na čtvrtinky, půlky a nebo širší plátky. Rovnoměrně je rozprostřete po platech sušičky a dejte pozor, ať se kousky rajčat vzájemně nedotýkají. Pokud nastavujete teplotu, nastavte na 65°C – 70°C. V sušičce je sušení mnohem rychlejší, hotová budou za 3 – 6 hodin.
 • Sušení na slunci 
  Sušit rajčata na slunci není v našich podmínkách dost dobře možné. Je nutné, by několik dní po sobě bylo tropické teplo a bez deště. Rajčata se pak střídají několik hodin na slunci a několik hodin ve stínu, suší se na síťce/mřížce na sušení. Tento způsob sušení je nicméně velice chutný, i když zdlouhavý.

Hotová sušená rajčata jsou kožovitá, pružná a mají tmavě červenou barvu. Délka sušení se vždy odvíjí od vodnatosti rajčat, pokud je máte hodně vodnatá, bude trvat déle než se z nich voda odpaří.

Sušená rajčata | reBarbora's kitchen

Jak uskladnit
Uchovávat usušená rajčata můžete samotné ve vakuovém sáčku, ideálně v mrazáku a nebo ještě lepší je, naložit je do oleje. Takto vám v lednici vydrží i několik měsíců.

Naložení do oleje má navíc tu výhodu, že získáte krom výborných rajčat i super ochucený olej, který dále můžete zužitkovat např. na ochucení salátu, ale klidně i na tepelnou úpravu. Naložit do oleje můžete dvěma způsoby:

 • za studena: rajčata napěchujte do sklenice, neplňte až po okraj, a zalijte studeným olejem. Rajčata musí být úplně ponořená. Zavíčkujte a uchovávejte v lednici.
 • za tepla: v hrnci rozpalte olej, rajčata opět napěchujte do sklenice a nechte kousek od okraje. Horkým olejem rajčata zalijte, zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru. Takto zalitá rajčata by mělo být možné skladovat i mimo lednici, v chladu a temnu. Trvanlivost při skladování mimo lednici je pár týdnů, ale osobní zkušenost jak dlouho vydrží s takto zalitými rajčaty nemám.

Sušená rajčata | reBarbora's kitchen

Tipy na ochucení
Už při samotném sušení můžete rajčata ochutit. Samozřejmě je můžete sušit jen tak, bez ničeho, ale trošku soli, pepře a bazalky jim dodá ten správný šmrnc (takto je ochucuji já). Použít můžete i jiné bylinky, které máte rádi, ale obecně bazalka si s rajčaty rozumí nejlépe. Ochutit můžete i jen solí a nebo pepřem.

Ochutit rajčata můžete i při nakládání do oleje. Je možné přidat např. na plátky nakrájený česnek, chilli papričku a nebo třeba kapary.

Na závěr tip na servírování

Jak už jsem psala na začátku, využití sušených rajčat v kuchyni je velice široké. Já vám teď sepíšu jen takový menší tip na chuťovky.

Potřebujete:

 • bagetku
 • sýr typu žervé
 • creme fraiche nebo tučnou zakysanku
 • sušená rajčata
 • jarní cibulku
 • sůl
 • čerstvě mletý pepř

Sýr typu žervé, creme fraiche, sůl a pepř důkladně smíchejte. Bagetku si nakrájejte na plátky a na každý plátek dejte dostatek smetanové pomazánky. Ozdobte sušenými rajčaty a najemno nakrájenou jarní cibulkou. A máte výborný předkrm nebo brunch 🙂

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.