Nezařazené

Pastýřský koláč / Sheperd’s pie / Cottage pie

Sheperd’s pie nebo taky Cottage pie je tradiční anglický pokrm, připravovaný z mletého masa, zeleniny a bramborové kaše. V původní podobě šlo o zbytkové jídlo, které se připravovalo v pondělí nebo zkraje týdne z toho, co zbylo z nedělního oběda, až se postupem času vyladilo do dnešní podoby.

Pastýřský koláč se převážně dělá z masa skopového a častá je také varianta z hovězího, které jsem zvolila já. Základem masové směsi je kořenová zelenina, hlavně tedy mrkev, pak hrášek a rajčatové pyré, což jsem obohatila ještě o méně tradiční žampiony a kukuřici a čerstvá rajčata. Červené víno dodá šmrnc, ale můžete jej klidně vynechat.

Bramborovou kaši dělám prakticky vždy z brambor a batátu (2:1) nebo z brambor a mrkve, tedy i tentokrát jsem ji tak připravila, ale klidně udělejte klasicky jen bramborovou, jak je u pastýřského koláče zvykem. Pokud máte rádi kaši s celerem, pastiňákem nebo petrželí, i taková lze na pastýřský koláč přijít. Kaši si můžete předpřipravit i den předem nebo samozřejmě využít zbylou.

Výhodou toho výborného pokrmu je nejen zužitkování zbylého jídla, což byl prapůvodní záměr, ale i to, že z jedné pánve (příp. pekáčku) máte hlavní chod i s přílohou. Pokud tedy máte vhodné nádobí, které ze sporáku můžete rovnou šoupnout do trouby. A právě to je jedna z velikých výhod mého oblíbeného nádobí Fabini. Na pastýřský koláč jsem využila pánev Neta.

Velkou výhodou této nerezové pánve je i to, že rozvnoměrně vede teplo, což dopomůže k dokonalejší chuti nejen u pokrmu tohoto typu. Skvělá je také na opékání masa, kdy zaručí dokonalou kůrčičku a krásně štavnaté maso. A hlavně je vaření v nerezu zdravotně nezávadné. Více o nádobí Fabini jsem psala zde.

Pánve Neta jsou po menší pauze opět skladem, tak si pospěšte, pokud ji chcete ulovit, protože už dlouho nebudou, za mě je to určitě nepostradatelný kousek do kuchyně. Navíc veškeré nádobí Fabini do konce června můžete koupit za nižší ceny, tak neváhejte toho využít 💚.

Náročnost: snadné
Čas: do 2 h
Počet porcí: 4 - 6

Ingredience na masovou směs:
500 g mletého hovězího nebo mix hovězí a vepřové
300 g žampionů
2 mrkve
1 menší cibule
3 stroužky česneku
3 čerstvá rajčata
3 lžíce rajčatové passaty (pyré)
5 lžic hrášku sterilovaného nebo mraženého
5 lžic kukuřice sterilované nebo mražené
300 - 500 ml hovězího vývaru (dle potřeby)
2 lžíce hladké mouky
Sůl, čerstvě mletý pepř

Ingredience na bramborovou kaši:
600 g brambor (nejlépe typ C)
2 velké mrkve (nebo 1 batát)
250 ml plnotučného mléka
50 g másla
Sůl

Bramborová kaše

Brambory (buď oloupané a pokrájené nebo celé ve slupce) a očištěnou, pokrájenou mrkev uvařte zcela doměkka. Ještě horké obé rozmačkejte, přidejte máslo, mléko a sůl a kaši našlehejte. Nechte kaši zchladnout.

Masová směs

V pánvi rozehřejte lžíci tuku (používám ghí) a orestujte nadrobno nakrájenou cibuli (pouze dosklovata). Přidejte mleté maso, nakrájenou mrkev, osolte a opepřete a opět chvilku orestujte. Pokud dáváte víno, přidejte jej teď a nechte odpařit alkohol. Posléze přidejte nakrájené očištěné žampiony, česnek a zaprašte moukou. Promíchejte, přidejte hrášek, kukuřici, nakrájená čerstvá rajčata i rajčatové pyré. Nakonec zalijte vývarem a 20 min nechte pod pokličkou podusit.

Troubu předehřejte na 200°C
Na masovou směs rozprostřete připravenou kaši a pánev vložte na cca 20 minut do trouby, dokud bramborová kaše nezezlátne.

Servírovat můžete rovnou s pánví vprostřed stolu, nádobí Fabini je díky své estetičnosti na to skvělé.

Dobrou chuť 🧡

Recept jsem připravila v milé spolupráci s Fabini kde koupíte kvalitní, české řemeslné nádobí 💚

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.