Tipy a recenze

Recenze knih: Moderní indická kuchařka – Nitisha Patel

 

Recenze knih: Moderní indická kuchařka - Nitisha Patel | reBarbora's kitchen

Indická kuchyně se se stále větším úspěchem zabydluje i v našich končinách. Není divu, indická jídla to nejsou jen kari, ale díky rozmanitým druhům koření jsou to jídla nádherně voňavá a plná různých chutí, tak typických pro orient. A jelikož pro orient mám slabost, nemohla jsem si tuto novou publikaci od Albatrosu nechat ujít. A vás teď vezmu na procházku touto voňavou indickou kuchyní v této knize.

 

Kniha je dílem autorky žijící v anglickém Walwerhamtonu, avšak kořeny má v indickém Gudžarátu, kde vyrůstala a odkud pochází její rodina. Nitisha Patel do své první knihy zařadila lety ověřená indická jídla, která prostě fungují. Její recepty vychází z tradičních indických receptur, avšak jsou uzpůsobeny moderním způsobům přípravy.

„Dobré jídlo si vždycky spojuji s rodinou, štěstím a radostnými okamžiky.“

Na první pohled vás může zarazit, že složení jídel je velice obsáhlé, ale jedná se víceméně jen o několik druhů koření. S časovou, ani obsahovou náročností to není tak hrozné, jak se na první pohled může zdát. Ale určitě počítejte s tím, že rychlovky z pěti surovin to také nejsou. Energie vložená do jídel se vám ale stonásobně vrátí, jídla v knize rozhodně za vyzkoušení stojí.

„Tato kniha je o indickém jídle, které je čerstvé, barevné,
skvěle chutná a zaručeně udělá dojem i na vaši rodinu a přátele.“

V úvodu knihy si autorka připravila přehled koření, která se v indických receptech používají. Seznámíte se tu také se základními recepty, které se vám budou hodit při dalším vaření z této kuchařky. Jde hlavně o různé pasty a směsi koření, ale také o indický chléb. Nechybí zde samozřejmě ani povídání o přiblížení indické kuchyně.

Recenze knih: Moderní indická kuchařka - Nitisha Patel | reBarbora's kitchen

Recepty jsou rozděleny do několika kapitol. Tou první je pouliční jídlo a občerstvení. Menší jídla, velice rozmanitá svou chutí, úžasná svojí čerstvostí. Rychle připravené a vždy po ruce. Tato kapitola je má nejoblíbenější. A co bližšího si pod pouličním jídlem představit? Třeba batátové bochánky, které Nitisha Patel vytvořila, když se ucházela o pozici indického vývojového kuchaře. Dále jsou to třeba výborné rybí pakory nebo má oblíbená kouřová křidýlka. A také třeba jeden z nejoblíbenějších druhů indického občerstvení samosa chaat – jakési plněné taštičky, které jsou velice všestranné. Nechybí ani různé kebaby.

„Mnoho lidí žije v zažité představě, že indická kuchyně se skládá hlavně z kari. Ráda proto vidím, že se svět začíná zajímat o indické jídlo, tím více o jídla, jež na něm založená nejsou. Pouliční stánky nabízejí širokou škálu rychlých a čerstvých jídel , která jsou skutečnou explozí chutí, a hlavně jsou hned připravená a po ruce.“

 

Další kapitola je celá věnována kari. Kari asi netřeba představovat, když se řekne indická kuchyně, mnohým se jako první vybaví právě toto jídlo, které se dá připravit na několik způsobů. Zkuste třeba s plody moře, kuřecí od Nikishiny maminky nebo kozí od jejího strýčka a mnoho dalších. Nechybí ani tolik známé Vindaloo či masala kari.

„Matku jsem sledovala, jak každou neděli vaří své vyhlášené
jehněčí kari, a pomáhala jí míchat speciální směsi koření
nebo jsem koukala na své oblíbené kuchaře v televizi.“

 

Že nevíte nic o indických oslavách, jaká jídla se při nich podávají a chtěli byste? I do tohoto vás autorka knihy zasvětí. Pomalu pečená jehněčí kýta, srnčí s kořením, humr, kuře na šafránu, losos i kachnička.. v této kapitole je tolik úžasných jídel, že se vám budou sbíhat sliny už při prohlížení.

Recenze knih: Moderní indická kuchařka - Nitisha Patel | reBarbora's kitchen

Pro Indii jsou ale typická i vegetariánská jídla. A tomu je také jedna z kapitol věnována. Dhal na několik způsobů, korma, spousta zeleniny, brambory i luštěniny obohacené o rozmanité chutě, taková jsou vegetariánská indická jídla.

 

Další co se vám u indické kuchyně určitě vybaví jsou všelijaké čatní či pokrmy z rýže a právě ty najdete v předposlední kapitole. Rýžová jídla jako pilav, biriyani, k tomu několik druhů čatní a sals, prostě vše, co využijete jako přílohu u předchozích jídel.

„Láska a péče, se kterou se domácí indická jídla připravují, je
proslulá po celém světě. Jídlo z domova lidé považují za nejlepší
možnost stravování, protože rádi vědí, co přesně jí.“

Recenze knih: Moderní indická kuchařka - Nitisha Patel | reBarbora's kitchen

A co by to bylo za kuchařku bez dezertů, že ano. Jsou od našich odlišné, ale chuťově moc dobré, třeba takový krém z manga, bochánky s růžovou vodou, smetanová zmrzlina s pistáciemi a mnohé další. Orientální dezerty jsou tak lahodné!

Máte chuť do tajů indické kuchyně proniknout? Knihu zakoupíte ZDE.

 

 

 

Recenze je ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros media.

Foceno Sony Alpha A6000, Sony SEL35F18 35mm

 

 

 

 

 

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.